SBK GAZİANTEP İMZA

SBK Projemiz Gaziantep’te…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Kopenhag Siyasi Kriterlerini karşılamaya yönelik yürütmekte olduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA-I) “Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi”  projesinin Hibe Programı” kapsamında  “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” başlıklı projemiz ile hibe almaya hak kazandık.

sbk-gaziantep-1.jpg

Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan projenin ortakları arasında Gaziantep Üniversitesi, Şehitkamil Belediyesi ve Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulu bulunuyor.

Hibe Sözleşmesi, yönetim kurulu üyelerimiz Muhammed Sait Köksal ve Yaşar Tatar’ın katılımıyla 28.06.2013 tarihinde Merkezi Finans ve İhale Birimi ile imzalandı.

12 ay sürecek olan projenin hedef grupları; eğitilebilir zihinsel engelli, serebral palsili, spina bifidalı, omurilik yaralanmalı, amputeler başta olmak üzere dil ve konuşma engelliler hariç, 4 – 12 yaş grubu tüm muhtaç ve engelli çocuklardan oluşuyor.
Projenin tamamlanması ile birlikte, toplam 150 çocuğa yönelik, toplam 4.800-7.200 saatlik SBK eğitimi verilecek. Projede uygulanacak izleme çalışmaları kapsamında, SBK eğitim merkezinde, toplam 300 ölçme-değerlendirme testi veya muayene, değerlendirme çalışmaları kapsamında ise 5 adet teste yönelik 750 adet değerlendirme raporu yayınlanması öngörülüyor.
sbk-gaziantep-2.jpg
Projede 6 spor uygulama uzmanı sürekli olarak görev yapacak, ayrıca Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulu’ndan 3 uzman aylık periyotlarda düzenli ziyaretler yaparak projeye katkı sağlayacaklar.

Vakfımızca ilk kez 2008-2009 yılında İstanbul’un Kartal ilçesinde Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu uzmanlarının desteği ile uyguladığımız projede, 60 engelli çocuğa Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi başarı ile tamamlanmıştı.
2011 yılında ise altyapı ve uzman personel giderleri FEV tarafından finanse edilerek,  Marmara Unv. BESYO ile birlikte Anadoluhisarı Kampüsünde kurulan SBK Eğitim Merkezi halen Üsküdar, Ümraniye ve Beykoz’daki engellilere hizmet vermektedir.
Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan yeni proje ile İstanbul dışındaki illere bilgi ve hizmet transferi hususunda ilk adım atılmış oluyor.