SBK Öğrencileri ve Aileleri İçin Etkinlik…

SBK projemiz kapsamında Marmara Üniversitesi’nde engelli çocuklarımıza ve ailelerine yönelik etkinlik düzenlendi. Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr.Cengiz Karagözoğlu tarafından verilen “Pozitif Yaşamak” başlıklı seminerde hayata pozitif bakmanın ve mutlu yaşamanın ipuçları ailelerle paylaşıldı. Ailelerin büyük ilgiyle izlediği eğitim sonunda periyodik olan bu eğitimlerin tekrarlanmasının faydalı olacağı görüşünde birleşildi. 

sbk-egitim1

 Ailelere eğitim verilirken çocuklar ise kendi aralarında yarışlar yaparak SBK eğitimleri sonunda gösterdikleri gelişimleri sergilediler. Yarışma sonunda bütün çocuklara madalya takdim edilerek azimleri ödüllendirildi. 

Eğitim gören çocuklardan 7 Yaşındaki Hazal Nuh’un annesi Dilek Nuh, 3 ay önce SBK eğitimine başladıklarını, eğitim öncesinde destekle bile ayakta duramayan Hazal’ın eğitimle çok kısa sürede az  bir destekle ayakta durabilir konuma geldiği ve yine destekle küçük adımlarla yürümeye başladığı bilgisini sevinçle paylaştı. 

sbk-egitim3

 SBK da eğitim veren hocalardan Sevinç Yılmaz, öğrencilerden Melih Erdoğan’ın 1 yıl önce eğitime başladığında 8 yaşına kadar hiç yürümemiş olduğunu belirtti. Düzenli fizyoterapinin yanı sıra yapılan sportif eğitimler sonucunda desteksiz ayakta durma dengesi 10 dakikaya çıkarılırken, yine güvenli ortamda 10 dakika desteksiz yürüyebilmesinin sağlandığını söyledi. 


 Etkinliğe katılan aileler, SBK eğitimleriyle çocuklarında ortaya çıkan gelişmenin çok büyük olduğunu ifade ederek projenin devam etmesi ve yaygınlaşması konusunda taleplerini ilettiler.