SBK

SBK Eğitim Merkezi Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan SBK Eğitim Merkezini ziyaret etti. Karayılan’a proje kapsamında verilen eğitimlerle ve çalışmalarla ile ilgili olarak bilgi verildi. SBK Eğitim Merkezinde eğitim gören engelli çocukların ailelerin de katıldığı ziyarette aileler, proje hakkındaki görüşlerini  ve çocuklarının göstermiş olduğu gelişimi anlattı.

Çocuklarla da sohbet eden Gaziantep İl Tarım Müdürü Karayılan, çalışmalardan dolayı duyduğu memnuniyeti iletti. FEV ailesi olarak nazik ziyaretinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

İlgili Konular:

FEV SBK Gaziantep Eğitim Merkezi Yeniden Harekete Geçti

Gaziantep FEV SBK Merkezi 2015 yılı eğitim programlarına başladı.  Geçen yıl muhteşem bir kapanış töreniyle proje dönemini tamamlayan merkezimiz, bu dönemde de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi’nin desteğiyle yeniden engelli çocukları harekete geçiyor.

2013-2014 döneminde 1 Yıl süreyle 175 engelli çocuğa SBK eğitimi verilerek hem çocukların hem ailelerin günlük yaşantılarını kolaylaştıracak beceriler kazandırılmış, bazı çocuklarda çok büyük ilerlemeler kaydedilerek önemli bir başarı kaydedilmişti.

2007’den beri İstanbul’da kazandığı deneyimleri Gaziantep’e aktaran vakfımız, bu yıl da bölgeyi tanımış olmanın getirdiği avantajlarla çok daha fazla engelli çocuğa ulaşarak potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

aylin

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, eğitimle algı, yetenek, özgüven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkanına kavuşuyorlar.

Fiziksel Engelliler Vakfı, İstanbul ve Gaziantep’teki SBK Eğitim Merkezleri ile engelli çocukların hayata daha etkin katılımlarının önünü açıyor.

İlgili Konular:

Arda Buğra Küçük Adımlarla…

5 Yaşındaki Arda Buğra SBK Eğitim Projesi’nde 1 yıldır eğitim alıyor. İlk tanıştığımızda ailesi, Arda Buğra’nın dışarı çıkmak ve yürümek istemediğini, bağımsız hareket konusunda kendisine özgüveni olmadığını paylaştı. Arda Buğra SBK Eğitimlerine başladığında ayakta desteksiz dengede durma süresi 10 saniyeydi. Desteksiz yürüyemiyor, kuvvetsiz olduğu için çabuk yoruluyordu.

Arda Buğra’ya uygulanan eğitim ile şu an desteksiz dengede durma süresi 5 dakikaya çıkarıldı. Desteksiz yürüyemiyorken artık desteksiz 10 adıma kadar atabiliyor.

Arda_1              Arda_2

Ailesi eğitimler sayesinde Arda Buğra’nın büyük gelişme gösterdiğini, özgüveni yerine geldiğini, artık sürekli dışarıya çıkmayı arzuladığını ve yürürken kendisinin tutulmasını istemediğini söyledi. Ayrıca evin içinde kısa mesafelerde ellerini bırakıp kendisi yürüyebildiği bilgisini sevinçle paylaştı ve SBK ailesine bu katkılarından dolayı çok teşekkürlerini iletti.

SBK Gazientep Seçmeler…

SBK Kartal Eğitimler

FEVSBK Gaziantep Açıldı…

Fiziksel Engelliler Vakfı, Gaziantep’te “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesini başlattı. Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan proje, “Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. Sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koordine edilen projeden 150 engelli çocuk yararlanacak.

Vakfın 2008 yılında AB STK Hibe Programı kapsamında ilk kez İstanbul’da başarıyla uyguladığı “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesi ile; 4–12 yaş arası engelli çocuklara fiziksel tıp ve rehabilitasyon programları dışında kalan egzersizleri yaptırarak fiziksel hareket kabiliyetlerinin artırılması hedefleniyor. Engelli çocukların, gelişimlerinde çok önemli bir yeri olan spor yapma fırsatından maddi imkânsızlık ve altyapı yetersizliği gibi sebeplerle mahrum kalmalarından doğan boşluğu gidermek gayesiyle geliştirilen SBK Projesi, engelli çocukların gelişim dönemlerinde özel programlarla eğitilmelerini ve spora özendirilmelerini sağlayacak.

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, doğru sportif branşlara yönlendirilerek algı, yetenek ve uygulama, zihinsel açıdan özgüven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkânına kavuşacaklar.

Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından SBK projesi için, Şehitkâmil Belediyesi Atatürk Kültür ve Spor Merkezi’nde 400 metrekarelik bir alanda, Sportif Beceri Koordinasyon Merkezi kuruldu. Alanında uzman 5 spor uygulama eğitmeninin sürekli olarak görev yapacağı projede, her çocuk haftalık 2-3 seans olmak üzere 3 aylık sürede toplam 24-40 seanslık eğitime tabi tutulacak. Projenin tamamlanması ile birlikte, 150 çocuğa yönelik, toplam 4800-7200 saatlik SBK eğitimi verilmesi hedefleniyor. Temel beceri eğitimini başarıyla tamamlayan engelli çocuklar yetenek seçimi testlerine tabi tutulacak ve çeşitli branşlara yönlendirilecek. Projenin ortakları arasında bulunan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu uzmanları aylık periyotlarda düzenli ziyaretler yaparak izleme ve yönlendirme desteği verecek, Şehitkamil Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi ise yerel destek sağlayacak.

15 Kasım 2013 tarihinden itibaren başlanan ve üçer aylık 3 dönem halinde düzenlenecek eğitimler, toplam 9 ay sürecek. Her dönem ön seçmeden geçen 50 engelli çocuğun kaydı gerçekleştirilecek. Engelli çocukların refakatçileri ile birlikte iki yönlü olarak ulaşımı Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından sağlanıyor. Hedeflenen engelli gruplarında çocuğu bulunan aileler, FEV SBK Eğitim Merkezi’nde başvuru formu doldurmak ve çocuklarının nüfus cüzdanı ve sağlık raporunu ibraz etmek suretiyle seçmelere katılmak için ön kayıt yaptırabilirler.