Gaziantep

Gaziantep Temsilciliğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenledi

Fiziksel Engelliler Vakfı Gaziantep Temsilciliği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği düzenledi.

Şirehan Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda engelli çocuklar gönüllerince bir gün geçirdi.

Etkinlikte konuşma yapan FEV Mütevellimiz ve 24. dönem Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, vakfın 1995’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşı Kahraman Emmioğlu tarafından başlatılan bir iyilik hareketi olduğunu söyledi. İnsanı merkeze alarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Şahin, “Bugüne kadar dokunulamayan, düşünülmeyen konulara değindik ve bu konularda hazırladığımız projeleri hayata geçirdik” dedi.

Toplumda, aciz, üretemeyen, birilerinin yardımına ve bağışına muhtaç bir engelli algısı bulunduğunu ifade eden Şahin, hayata geçirdikleri projelerle bu algıyı değiştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Üretebilen, ülkenin kültürel ve sanatsal alanında rol alabilen bir engelli algısı oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Şahin, şöyle konuştu: “Çözüme yönelik, özgün ve sürdürülebilir projeler üreten vakfımız, engelliyi aciz bir birey olarak kabul etmeyen, onu bağışla ayakta tutmaya çalışan mantığı reddeden, onu toplumun en az engelsiz bir bireyi kadar bu toplumun parçası haline getirmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Biz, Türkiye’deki engelli kardeşlerimizin içerisinden de bir Stephan Hawking, Bethoven çıkabileceğine inanıyoruz.”

Konuşmaların ardından organizasyonu üstlenen Rüya Tuğsuz ve Dilara Kerimoğlu ile FEV’e katkıda bulunanlara plaket ve teşekkür belgesi sunuldu.

Programa katılan engelli bireylere günün anısına çeşitli hediyeler verildi.

FEV Mozaik Projesinde Mezuniyet Sevinci…

Vakfımızın Gaziantep’te hayata geçirdiği ilk proje olan “Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesi başarıyla tamamlandı.

Gaziantep Temsilciliğimiz’in, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 2013 yılı “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’’ kapsamında gerçekleştirdiği ‘’Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesinde; 33 zihinsel engelli çocuğa mozaik eğitimi verildi.

Proje kapsamında eğitim verilen engelli çocuklara; var olan potansiyellerinin ortaya çıkarak mesleki beceri kazanma, bunun sonucunda zihinsel ve bedensel açıdan kendine yeterli bireyler haline gelerek toplumla daha iyi entegre olmaları imkanı sunuldu.

Ayrı gruplar halinde yarım gün olarak planlanan eğitimler 7 ay sürdü. Projenin sonunda düzenlene mezuniyet töreninde öğrencilerin sevinci görülmeye değerdi.

Proje boyunca kursiyerlerin emekleriyle ortaya çıkardıkları birbirinden renkli ürünler, projenin web  sayfasında www.fevmozaik.org sergileniyor.

Projenin göstermiş olduğu başarı ve çocuklara sağlamış olduğu pozitif katkı nedeniyle tekrarlanması hedefleniyor.

SBK Gazientep Seçmeler…

FEV Gaziantep Mozaik Projesi Diploma Töreni…

FEVSBK Gaziantep Açıldı…

Fiziksel Engelliler Vakfı, Gaziantep’te “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesini başlattı. Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan proje, “Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. Sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koordine edilen projeden 150 engelli çocuk yararlanacak.

Vakfın 2008 yılında AB STK Hibe Programı kapsamında ilk kez İstanbul’da başarıyla uyguladığı “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesi ile; 4–12 yaş arası engelli çocuklara fiziksel tıp ve rehabilitasyon programları dışında kalan egzersizleri yaptırarak fiziksel hareket kabiliyetlerinin artırılması hedefleniyor. Engelli çocukların, gelişimlerinde çok önemli bir yeri olan spor yapma fırsatından maddi imkânsızlık ve altyapı yetersizliği gibi sebeplerle mahrum kalmalarından doğan boşluğu gidermek gayesiyle geliştirilen SBK Projesi, engelli çocukların gelişim dönemlerinde özel programlarla eğitilmelerini ve spora özendirilmelerini sağlayacak.

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, doğru sportif branşlara yönlendirilerek algı, yetenek ve uygulama, zihinsel açıdan özgüven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkânına kavuşacaklar.

Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından SBK projesi için, Şehitkâmil Belediyesi Atatürk Kültür ve Spor Merkezi’nde 400 metrekarelik bir alanda, Sportif Beceri Koordinasyon Merkezi kuruldu. Alanında uzman 5 spor uygulama eğitmeninin sürekli olarak görev yapacağı projede, her çocuk haftalık 2-3 seans olmak üzere 3 aylık sürede toplam 24-40 seanslık eğitime tabi tutulacak. Projenin tamamlanması ile birlikte, 150 çocuğa yönelik, toplam 4800-7200 saatlik SBK eğitimi verilmesi hedefleniyor. Temel beceri eğitimini başarıyla tamamlayan engelli çocuklar yetenek seçimi testlerine tabi tutulacak ve çeşitli branşlara yönlendirilecek. Projenin ortakları arasında bulunan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu uzmanları aylık periyotlarda düzenli ziyaretler yaparak izleme ve yönlendirme desteği verecek, Şehitkamil Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi ise yerel destek sağlayacak.

15 Kasım 2013 tarihinden itibaren başlanan ve üçer aylık 3 dönem halinde düzenlenecek eğitimler, toplam 9 ay sürecek. Her dönem ön seçmeden geçen 50 engelli çocuğun kaydı gerçekleştirilecek. Engelli çocukların refakatçileri ile birlikte iki yönlü olarak ulaşımı Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından sağlanıyor. Hedeflenen engelli gruplarında çocuğu bulunan aileler, FEV SBK Eğitim Merkezi’nde başvuru formu doldurmak ve çocuklarının nüfus cüzdanı ve sağlık raporunu ibraz etmek suretiyle seçmelere katılmak için ön kayıt yaptırabilirler.