Fiziksel Engelliler Vakfı

Fev Mozaik Projemizde Yeni Dönem Eğitimleri Başladı

Vakfımızın Gaziantep’de daha önce iki dönem yürüttüğü mozaik eğitim projeleri, gösterdiği başarı ve gördüğü yoğun ilgi ile yeni dönemine başladı.

Geçmiş Dönemlerde İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile yürütülen projede elde edilen tecrübe ve bilgi birikimi ile yeni projede daha geniş kapsamda eğitimlerin verilmesi hedefleniyor.

Zeugma Müzesi’nde açılan eğitim atölyesinde verilecek eğitimlere, 14-25 yaş arasındaki gençler katılabiliyor. Eğitimler, her gün iki grup olmak üzere hafta içi 5 gün 09:30-12:00 ve  14:00-16:30 saatleri arasında iki grup olarak uygulanacak. Tüm kursiyerlere, iki yönlü taşıma hizmeti Şahinbey Belediyesi desteği ile sağlanacak.

Eğitim süresi boyunca atölye turistlerin ziyaretine açık olacak.  Dileyen ziyaretçiler mozaik sanatı ve uygulaması hakkında bilgi alabilecek.

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi İlk Sergisini Açtı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında yürütülen Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde eğitim alan gençlerin ürünlerinden oluşan sergi Primemall Alışveriş Merkezinde açıldı.

Serginin açılışına; Gaziantep İl Gençlik ve Spor Proje Birim Sorumlusu Mehmet TURGUT, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Nermin YETKİN, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Deniz KÖKEN, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Serdar TOLAY, Engelliler Daire Başkanı Yusuf ÇELEBİ, İl Gümrük ve Ticaret Müdürü Bilal YAZICI, Sağlık Dünyası Dergisi Sahibi Ali Rıza TORUN, Yaşam Evi Müdürü Mehmet BAL katılarak gençlerimizin başarılarını tebrik etti.

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği sergide, gençlerimizin yaptıkları birbirinden renkli eserler büyük beğeni topladı.

 

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı (GPDP) kapsamında yürütülen “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde gençlere mozaik sanatı eğitimi veriliyor.

“Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı Gaziantep’te Düzenlendi

Gaziantep’te Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla; sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerden yaklaşık 2000 temsilcinin hazır bulunduğu “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı düzenlendi.
Toplantıda, AB’ye üyelik sürecimizde Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkıda bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’a, AB’ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını buldu.

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin’in moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Gaziantep’te faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler projelerini ve gelecek ile ilgili hedeflerini paylaştı.

Vakfımız adına konuşmayı Gaziantep Projeleri Koordinatörü ve Yöneticisi Gül Ölçal gerçekleştirdi. Ölçal yaptığı konuşmada; vakfın kuruluşundan bugüne hayata geçirdiği projelerdeki vazgeçilmez 3 temel ilkesi olan; sahadaki sorunların doğru tespit edilerek öncelikli hale getirilmesi, sorunlara reel çözümler üreten özgün projeler geliştirilmesi ve projelerin sürdürülebilirliğinin mutlaka sağlanması konularının öneminin altını çizdi. Ölçal, 1995 yılında kurulan vakfın deneyimlerini ve hizmetlerini İstanbul dışına taşımak gayesiyle, 2012 yılı Aralık ayında Gaziantep Temsilciliğini açtığını ve yerel dinamikleri de işleterek projeler geliştirerek hayata geçirdiğini belirtti.

Gaziantep’te gerçekleştirilen ilk projenin, 2013 yılında İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ile başlatılan ‘’Zihinsel Engelliler İçin Mozaik Eğitimi Projesi’’ olduğu, bu projedeki deneyimle, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile ‘’Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor’’ projesini başlattıklarını belirten Ölçal, bu proje ile engelli ve engelsiz gençlerimizin birlikte farklı bir kaynaşma sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Vakfımızın Avrupa Birliği hibe destek programları kapsamında geliştirdiği projelerden bahseden Ölçal; 2008-2009 yıllarında Avrupa Birliği hibe desteği ile İstanbul’da Marmara Üniversitesiyle işbirliği yaparak başlattığımız 3-12 yaş arası engelli çocukları hedefleyen ‘’Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi’’ ile sağlanan başarının Gaziantep’e taşındığını 2013-2014 yıllarında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sağladığı Avrupa Birliği hibe desteği ile Gaziantep’te de başarıyla uygulandı ve 180 engeli çocuğumuza umut olduğunu belirtti.

Konuşmasının Sonunda vakfın hedeflerine vurgu yapan Ölçal, Gayemiz, kendi kaynaklarını yaratan, teknolojiyi kullanan, şeffaf ve topluma hesap verebilen, sürdürülebilir, örnek bir STK olmaktır. Daha çok proje üreterek, daha fazla kaynak yaratarak, başta yerel yönetimler olmak üzere her türlü işbirliğine açık olarak, hizmetlerimizi daha geniş satıhlara ulaştırmak arzusundayız” dedi.

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi İlk Misafirlerini Ağırladı

AB Bakan Yardımcısı Ali ŞAHİN, Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi Eğitim Merkezini ziyaret ederek gençlerle birlikte mozaik çalışması yaptı.

Kendisinin Zeugma Antik Kenti kalıntılarının olduğu Nizip’de doğup büyüdüğünü ifade eden Şahin, mozaik mirasının Gaziantep’e kattığı tarihi zenginliği ve büyük değeri vurguladı. Bakan Yardımcısı Şahin, bu değerin öğrencilerimizin eliyle tekrar hayat bulduğunu görmekten çok mutlu olduğunu dile getirerek, bu tarz projelerin gençlerin kendini ifade etme, kaynaşmalarını sağlama gibi yararlarının olması yanı sıra tarih bilinci oluşmasına da katkı sağlayacağını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı (GPDP) kapsamında yürütülen “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde gençlere mozaik eğitimi veriliyor.

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi Başladı

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi Başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı (GPDP) kapsamında yürütülen “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde eğitimlere başlandı.

Zeugma Müzesi’nde açılan eğitim atölyesinde verilecek eğitimlere, 14-25 yaş arasındaki gençler katılabiliyor. Kayıt için, Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki eğitim atölyesine nüfus cüzdanı ve 2 fotoğraf ile şahsen başvurulması gerekiyor.

FEV ve TED Gaziantep Koleji, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi sakinleri için etkinlik…

Fiziksel Engelliler Vakfı ve TED Gaziantep Koleji,  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Yaşam Evi sakinleri için etkinlik düzenledi.

1947 Yılında kurulan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi 53 kişiye hizmet veriyor. Gerçekleştirilen etkinlikte yapılan sohbetlerde çok duygusal anlar yaşandı.

Etkinlik öncesinde gönüllü kuaför tarafından bakımları yapılan ev sakinleri, etkinlik boyunca da eğlenerek vakit geçirdiler.

Bu anlamlı günün sonunda, herkes yüzünde gülümseme ile ayrıldı.

Gaziantep Temsilciliğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenledi

Fiziksel Engelliler Vakfı Gaziantep Temsilciliği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği düzenledi.

Şirehan Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda engelli çocuklar gönüllerince bir gün geçirdi.

Etkinlikte konuşma yapan FEV Mütevellimiz ve 24. dönem Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, vakfın 1995’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşı Kahraman Emmioğlu tarafından başlatılan bir iyilik hareketi olduğunu söyledi. İnsanı merkeze alarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Şahin, “Bugüne kadar dokunulamayan, düşünülmeyen konulara değindik ve bu konularda hazırladığımız projeleri hayata geçirdik” dedi.

Toplumda, aciz, üretemeyen, birilerinin yardımına ve bağışına muhtaç bir engelli algısı bulunduğunu ifade eden Şahin, hayata geçirdikleri projelerle bu algıyı değiştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Üretebilen, ülkenin kültürel ve sanatsal alanında rol alabilen bir engelli algısı oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Şahin, şöyle konuştu: “Çözüme yönelik, özgün ve sürdürülebilir projeler üreten vakfımız, engelliyi aciz bir birey olarak kabul etmeyen, onu bağışla ayakta tutmaya çalışan mantığı reddeden, onu toplumun en az engelsiz bir bireyi kadar bu toplumun parçası haline getirmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Biz, Türkiye’deki engelli kardeşlerimizin içerisinden de bir Stephan Hawking, Bethoven çıkabileceğine inanıyoruz.”

Konuşmaların ardından organizasyonu üstlenen Rüya Tuğsuz ve Dilara Kerimoğlu ile FEV’e katkıda bulunanlara plaket ve teşekkür belgesi sunuldu.

Programa katılan engelli bireylere günün anısına çeşitli hediyeler verildi.

Vakfımız, İSTKA desteği ile Sağlık Turizmine Yönelik Nitelikli Transfer Hizmetleri Projesi’ni hayata geçiriyor

Vakfımız, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile Sağlık Turizmine Yönelik Nitelikli Transfer Hizmetleri Projesi’ni hayata geçiriyor.

İstanbul’da sağlık turizmi sektörüne hizmet vermesi hedefiyle geliştirilen proje ile engelli, ileri yaslı ve hastaların transfer hizmetleri özel donanımlı araçlarla profesyonel bir anlayışla gerçekleştirilecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı Sağlık Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek (SMK) Programı kapsamında sağlanan mali destek ile İstanbul’da yürütülecek projede, sağlık turizmi kapsamında şehre gelen misafirlerin, sağlık alanında aldığı hizmetlerin yanı sıra kentteki sosyal ve turistik merkezlere en rahat şeklide ulaşmasını sağlayacak altyapıyı oluşturacak çalışmalar yapılacak.

Online randevular projenin web sitesi http://www.fevtur.com üzerinden talep edilebilecek.

Bebekler Solmasın Projesi’ni Gaziantep Nizipten’ten Başlattık

Vakfımız, gönüllü gençlerinden Yaman Ege Ercan’ın ‘’Bebek doğumlarında meydana gelen erken doğum ve yeni doğan sarılığı vakalarının tedavisini amaçlayan sorun önleyici nitelikli projesini’’ ‘’Bebekler Solmasın’’ sloganı ile hayata geçirdi.

Tüm gebeliklerin % 8’inin erken doğum olarak gerçekleşmesi, ayrıca tüm doğumların %60’ında da yeni doğan sarılığının görülmesi ve doğru tedaviler uygulanmaz ise bu sorunların kalıcı hasar vererek engelliliğe ve hatta ölümlere yol açması gerçeğinden yola çıkılarak geliştirilen Projede ilk hedef bölge olarak iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan Suriyelilerin geçici olarak barındıkları Gaziantep ili ve çevresi seçildi.

Bu bölgede yapılan saha çalışması sonucu, kamplarda yılda ortalama 500 doğum gerçekleştiği ve çevredeki hastanelerin kapasiteleri üzerinde bir talebe hizmet verdiği görülerek, projeye uygun tıbbi cihazların tedarikine odaklanıldı. Bu aşırı yükün hafifletilmesine katkı yapmak üzere, vakıf kaynaklarından karşılanarak Nizip Devlet Hastanesi’ne bağışlanmak üzere 1 adet Yenidoğan Yoğun Bakım İnkübatörü (kuvöz) ve 2 adet fototerapi cihazı alınımına karar verildi.

Piyasa araştırmaları sonucu, Hindistan’da yerleşik Phoenix Medical Systems Firmasının, Stanford Üniversitesi ile ortaklaşa ürettiği ve kar amacı gütmediği için piyasa koşullarına göre çok daha ekonomik olarak tedarik edilebilen güncel teknolojiye dayalı ürünleri tercih edilerek, ithalatı gerçekleştirildi.
Projenin ilk adımı olarak, 19 Kasım 2015 Saat 11:00 de Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla 3 cihazın Nizip Devlet Hastanesine teslimi gerçekleştirildi.
Fiziksel Engelliler Vakfı, ‘’Bebekler Solmasın’’ Projesinin sürdürülebilirliğini bağışçıların katkıları ile sürdürmek üzere, bundan sonraki süreçte gerekli izinleri almak suretiyle projenin kamuoyuna tanıtılmasını ve kitle fonlama yöntemlerinin kullanılmasını hedefliyor.

Arda Buğra Küçük Adımlarla…

5 Yaşındaki Arda Buğra SBK Eğitim Projesi’nde 1 yıldır eğitim alıyor. İlk tanıştığımızda ailesi, Arda Buğra’nın dışarı çıkmak ve yürümek istemediğini, bağımsız hareket konusunda kendisine özgüveni olmadığını paylaştı. Arda Buğra SBK Eğitimlerine başladığında ayakta desteksiz dengede durma süresi 10 saniyeydi. Desteksiz yürüyemiyor, kuvvetsiz olduğu için çabuk yoruluyordu.

Arda Buğra’ya uygulanan eğitim ile şu an desteksiz dengede durma süresi 5 dakikaya çıkarıldı. Desteksiz yürüyemiyorken artık desteksiz 10 adıma kadar atabiliyor.

Arda_1              Arda_2

Ailesi eğitimler sayesinde Arda Buğra’nın büyük gelişme gösterdiğini, özgüveni yerine geldiğini, artık sürekli dışarıya çıkmayı arzuladığını ve yürürken kendisinin tutulmasını istemediğini söyledi. Ayrıca evin içinde kısa mesafelerde ellerini bırakıp kendisi yürüyebildiği bilgisini sevinçle paylaştı ve SBK ailesine bu katkılarından dolayı çok teşekkürlerini iletti.

AVEA 9 Yıldır Özümüzle Üretiyoruz Projesi’ni Destekliyor

Melek Ceylin İlk İşitme Cihazını Kullanabilecek…

İşitme Engelli bir ailenin kızı olan Melek Ceylin’e 2 yaşında iken işitme kaybı tanısı konmuş. Melek Ceylin’in duyabilmesi için işitme cihazı kullanması gerekiyor.

IMG_3567

Yardımseverlerimizin desteği ile Melek Ceylin işitme cihazını teslim ettik. Hayırseverlere teşekkürlerini ileten aile, işitme cihazına kavuşan Melek Ceylin’in, işitme ve konuşmasını geliştirmek için özel eğitime başlayacağını söyledi. Eğitiminde Melek Ceylin’e başarılar diliyoruz.

FEV Mozaik Projesinde Mezuniyet Sevinci…

Vakfımızın Gaziantep’te hayata geçirdiği ilk proje olan “Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesi başarıyla tamamlandı.

Gaziantep Temsilciliğimiz’in, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 2013 yılı “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’’ kapsamında gerçekleştirdiği ‘’Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesinde; 33 zihinsel engelli çocuğa mozaik eğitimi verildi.

Proje kapsamında eğitim verilen engelli çocuklara; var olan potansiyellerinin ortaya çıkarak mesleki beceri kazanma, bunun sonucunda zihinsel ve bedensel açıdan kendine yeterli bireyler haline gelerek toplumla daha iyi entegre olmaları imkanı sunuldu.

Ayrı gruplar halinde yarım gün olarak planlanan eğitimler 7 ay sürdü. Projenin sonunda düzenlene mezuniyet töreninde öğrencilerin sevinci görülmeye değerdi.

Proje boyunca kursiyerlerin emekleriyle ortaya çıkardıkları birbirinden renkli ürünler, projenin web  sayfasında www.fevmozaik.org sergileniyor.

Projenin göstermiş olduğu başarı ve çocuklara sağlamış olduğu pozitif katkı nedeniyle tekrarlanması hedefleniyor.

Projemiz kariyer fırsatları sunmaya devam ediyor…

Özümüzle Üretiyoruz Projesi, 2014 yılı çalışmalarında 153 engelli adayın istihdamını gerçekleştirdi. Fiziksel Engelliler Vakfı, adayların engel grupları,  vasıfları ve işverenin talepleri doğrultusunda eşleştirme yaparak, işveren ve engelli adaylar arasındaki bağlantıyı en etkin bir biçimde kurmakta; bunun sonucunda  uygun işe uygun adayın alınmasını sağlayarak  sürdürülebilir bir istihdam süreci fırsatı sunmaktadır.

8 yılın tecrübesiyle yürütülen çalışmalar kapsamında iş görüşmelerinin gerçekleşeceği gün adayın yanında oluyor ve görüşmenin yapılacağı mekana transfer hizmeti veriliyor. İşverenlerle buluşturulan engelli adayların, istihdam sürecinin her aşamasında yanlarında olan FEV,  istihdam edilen her adayın sevincini kendisiyle paylaşıyor.

İŞKUR desteğiyle ve AVEA’nın ana sponsorluğunda hayata geçen projemiz, 2005 yılından bugüne gerçekleştirdiği istihdamlarla engelli bireyin hayatına değer katmaya devam ediyor.

Adım Adım Hayata…

Emine Karakaya’nın, 2007 yılında başlayan rahatsızlığına Yumuşak Doku Kanseri teşhisi konmuş. Emine Hanım, uzun ve zorlu bir tedavi süreci sonrasında sol ayağını diz altından itibaren kaybetmiş. Ancak ailesinin büyük desteği, içindeki yaşama azmi ve sevinci ile hayata sıkı sıkı tutunmuş.

Yardımseverlerimizin vakfımıza yaptıkları bağış ile, Emine Hanım’’ın Protez katkı payı ödendi. Vakfımız aracılığıyla bağışçılara teşekkürlerini ileten Emine Karakaya, proteziyle hayata daha emin adımlarla katılacak.

Emine Karakaya Protez

FEV, Doğa Koleji Öğrencilerini Başarılı Engelliler ile Buluşturdu …

SBK Gazientep Seçmeler…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, FEV Gaziantep Mozaik Projesi Ziyareti…

VS_mozaik26

VS_mozaik25

VS_mozaik24

VS_mozaik23

FEV GAZİANTEP MOZAİK

FEV Gaziantep Mozaik Projesi Diploma Töreni…

SBK Kartal Eğitimler

Özümüzle Üretiyoruz Projesi İş Görüşmeleri

FEVSBK Gaziantep Açıldı…

Fiziksel Engelliler Vakfı, Gaziantep’te “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesini başlattı. Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan proje, “Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. Sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koordine edilen projeden 150 engelli çocuk yararlanacak.

Vakfın 2008 yılında AB STK Hibe Programı kapsamında ilk kez İstanbul’da başarıyla uyguladığı “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesi ile; 4–12 yaş arası engelli çocuklara fiziksel tıp ve rehabilitasyon programları dışında kalan egzersizleri yaptırarak fiziksel hareket kabiliyetlerinin artırılması hedefleniyor. Engelli çocukların, gelişimlerinde çok önemli bir yeri olan spor yapma fırsatından maddi imkânsızlık ve altyapı yetersizliği gibi sebeplerle mahrum kalmalarından doğan boşluğu gidermek gayesiyle geliştirilen SBK Projesi, engelli çocukların gelişim dönemlerinde özel programlarla eğitilmelerini ve spora özendirilmelerini sağlayacak.

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, doğru sportif branşlara yönlendirilerek algı, yetenek ve uygulama, zihinsel açıdan özgüven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkânına kavuşacaklar.

Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından SBK projesi için, Şehitkâmil Belediyesi Atatürk Kültür ve Spor Merkezi’nde 400 metrekarelik bir alanda, Sportif Beceri Koordinasyon Merkezi kuruldu. Alanında uzman 5 spor uygulama eğitmeninin sürekli olarak görev yapacağı projede, her çocuk haftalık 2-3 seans olmak üzere 3 aylık sürede toplam 24-40 seanslık eğitime tabi tutulacak. Projenin tamamlanması ile birlikte, 150 çocuğa yönelik, toplam 4800-7200 saatlik SBK eğitimi verilmesi hedefleniyor. Temel beceri eğitimini başarıyla tamamlayan engelli çocuklar yetenek seçimi testlerine tabi tutulacak ve çeşitli branşlara yönlendirilecek. Projenin ortakları arasında bulunan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu uzmanları aylık periyotlarda düzenli ziyaretler yaparak izleme ve yönlendirme desteği verecek, Şehitkamil Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi ise yerel destek sağlayacak.

15 Kasım 2013 tarihinden itibaren başlanan ve üçer aylık 3 dönem halinde düzenlenecek eğitimler, toplam 9 ay sürecek. Her dönem ön seçmeden geçen 50 engelli çocuğun kaydı gerçekleştirilecek. Engelli çocukların refakatçileri ile birlikte iki yönlü olarak ulaşımı Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından sağlanıyor. Hedeflenen engelli gruplarında çocuğu bulunan aileler, FEV SBK Eğitim Merkezi’nde başvuru formu doldurmak ve çocuklarının nüfus cüzdanı ve sağlık raporunu ibraz etmek suretiyle seçmelere katılmak için ön kayıt yaptırabilirler.

Engellilerin haklarıyla ilgili her türlü bilgiyi nereden öğrenebilirim?

Engellilerin yasal haklarıyla ilgili her türlü bilgiye Fiziksel Engelliler Vakfı bünyesinde kurulan Mutlu Engelli Hattı Çağrı Merkezi’nin 444 60 00 ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Alo Sosyal Yardım Hattı’nın 144 numaralı telefonları aranarak ulaşılabilir.

Fiziksel Çevrenin Engellilere Uyumlandırılması Projesi

Vakfımız, Türkiye ve İstanbul’da bir ilki başararak Fiziksel Çevrenin Engelli İhtiyaç ve Gereksinimleri Doğrultusunda Uyumlandırılması Amaçlı Taksim-Mecidiyeköy Arası Fiziksel Çevrenin Engellilere Uyumlandırılması Pilot Projesi’ni hayata geçirdi.

Sokak ve caddelerimizdeki mimari ve fiziksel erişim sorunları engellilerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının, topluma entegre olmalarının önünde yatan en büyük engel. Mimari açıdan tüm engelliler için önemli sorun teşkil eden ve hayatı engelliler için dahada güçleştiren erişim sorununa standartlar geliştirmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla Vakfımız, Türkiye ve İstanbul’da bir ilki başararak Fiziksel Çevrenin Engelli İhtiyaç ve Gereksinimleri Doğrultusunda Uyumlandırılması Amaçlı Mecidiyeköy-Taksim Arası Pilot Proje’sini hayata geçirdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan pilot proje ile Mecidiyeköy-Taksim arasında seçilen pilot alanda; belirlenen cadde, sokak, meydan ve kaldırımların engellilerin erişimine uygun hale getirilebilmesi için fiziki çevre araştırmaları yapıldı ve problem alanlarının tespit edildi. Problem alanlarında tüm engelli gruplarına ve kullanıcılara en uygun fiziksel çevre düzenlenmelerinin yapılması; herkes için eşit ve ulaşılabilir yaşam olanaklarının geliştirilmesine katkıda bulunması amaçlanıyor.

Proje kapsamında 11 stajyer öğrenci süpervisorlar rehberliğinde tanımlanan alanları adım adım görüntüleyerek problemleri tespit etti. Tespit edilen sorunlar çözümleriyle birlikte kitap haline getirilerek uygulama uygulama için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu.