FEVSBK

SBK Projesine Tekerlekli sandalyeyle geldi, ip atlayarak gitti.

Fiziksel Engelliler Vakfının “Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi”ne katılan Zilan Gözcü, azim ve kararlılıkla uyguladığı iki yıllık egzersiz programının ardından yeniden ayağa kalktı.

Gaziantep’te geçirdiği omurilik ameliyatı sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan 14 yaşındaki Zilan, yeniden yürüyebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Hayatının iki yılını tekerlekli sandalyede geçirmesine rağmen hayatla bağını koparmayan Gözcü, azim ve çabasıyla da çevresindekilere örnek oluyor.

Zilan Gözcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, omuriliğinde doğuştan rahatsızlık olduğunu, bu nedenle aksayarak yürüdüğünü söyledi.

Bu nedenle yürürken sürekli düştüğünü dile getiren Gözcü, “Sonra ameliyat oldum ama doktor hatasından dolayı iki yıl tekerlekli sandalyeye mahkum kaldım. Hayatla bağım kopmuştu. Fiziksel Engelliler Vakfına gelmeye başlayınca umudum arttı. İki sene hiç durmadan çalıştım.” dedi.

Gözcü, tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğu dönemde okula gidemediğini belirterek şöyle konuştu:

“Bunun özlemiyle yanıp tutuşuyordum. Buranın çok etkisi oldu. Şu an ip atlayabiliyorum, istediğim her şeyi yapabiliyorum. Şu an okulda rahatsızlık geçirdiğimi bilmiyorlar. Fark edilmiyor. Artık benim normal insanlardan farkım yok. Çok iyiyim. Önceden kendimi diğer insanlarla kıyaslardım. Artık bu kıyaslamayı yapmıyorum. Aramızda hiçbir fark yok.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Tıp okumak istiyorum”
Ömrünün yarısından çoğunun hastanelerde geçtiğini aktaran Gözcü, “Hastaneyle içli dışlı olduk. Doktorlarla birbirimizi çok iyi tanıyoruz. O yüzden tıp okumak istiyorum.” dedi.

Eğitmen Aylin Arslan da Zilan’ın çok azimli olduğunu vurgulayarak her dediklerini fazlasıyla yapmaya çalıştığını aktardı.

Zilan’ın egzersizlere başladıktan 2 ay sonra yürüyebileceğinin işaretini verdiğini anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Çok azimli bir kızdı. Gerçekten güzel çalıştı. Çalıştıkça arkası geldi. İp atladı, koştu, her işini kendi halletmeye başladı. Yürüyemediği için okula gitmiyordu. Hayatı bırakmıştı. Sonra burada ışık görünce okula da başladı. Arkadaş çevresi, sosyal hayatı olmaya başladı. Diğer çocuklara da örnek oluyor. Zilan artık bize yardıma da geliyor. Onu yardımcı eğitmen diye adlandırdık. Kendisini bırakan bir çocuğumuz vardı, onu Zilan’la tanıştırdık. Zilan ona pes etmesi gerektiğini anlattı. Çocuklarla konuşmasını istediğimizde koşarak geliyor.”

İlgili Konular:

SBK Eğitim Merkezi Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan SBK Eğitim Merkezini ziyaret etti. Karayılan’a proje kapsamında verilen eğitimlerle ve çalışmalarla ile ilgili olarak bilgi verildi. SBK Eğitim Merkezinde eğitim gören engelli çocukların ailelerin de katıldığı ziyarette aileler, proje hakkındaki görüşlerini  ve çocuklarının göstermiş olduğu gelişimi anlattı.

Çocuklarla da sohbet eden Gaziantep İl Tarım Müdürü Karayılan, çalışmalardan dolayı duyduğu memnuniyeti iletti. FEV ailesi olarak nazik ziyaretinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

İlgili Konular: