FEV

Fevpark Dragos’da Engelsiz Go-Kart Heyacanı

Fevpark Dragos tesislerimizde Engelli Serhat Erönal’ı ağırladık. Serhat Erönal, Engelli bireylerin erişimine ve kullanımına uygun araçlarımızla Go-Kart yaparak ilk kez bu heyecanı yaşama fırsatı buldu. Gaz  ve freni el ile direksiyondan kumanda edilen Go-Kart araçlarının kullanımı hakkındaki ön bilgilendirme ve Fevpark Dragos Uzmanlarının refakatinde yapılan deneme turundan sonra piste çıkan Erönal, Go-Kart heyecanını yaşadı.

Go-Kart sonunda duygularını ve memnuniyetini paylaşan Erönal, bütün engelli bireyleri bu heyecanı yaşamaya davet etti.

Go-Kart serüvenini baştan sona kamera ile kayda alan Serhat Erönal, yaşadığı heyecanı youtube kanalında: https://www.youtube.com/watch?v=iaEbgvZCiXc paylaştı.

İlgili Konular:

İpekyolu Kalkınma Ajansı İle teknik Destek Sözleşmesi İmzalandı.

Fiziksel Engelliler Vakfı’nın  Gaziantep’te hayata geçireceği yeni projeye İpekyolu Kalkınma Ajansı Teknik Destek verecek. İKA’nın, gerçekleştireceği fizibilite araştırması sonucunda proje çalışmalarına başlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 2017 yılı  Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen projenin sözleşmesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ve Fiziksel Engelliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Said Köksal tarafından imzalandı.

SBK Projesine Tekerlekli sandalyeyle geldi, ip atlayarak gitti.

Fiziksel Engelliler Vakfının “Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi”ne katılan Zilan Gözcü, azim ve kararlılıkla uyguladığı iki yıllık egzersiz programının ardından yeniden ayağa kalktı.

Gaziantep’te geçirdiği omurilik ameliyatı sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan 14 yaşındaki Zilan, yeniden yürüyebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Hayatının iki yılını tekerlekli sandalyede geçirmesine rağmen hayatla bağını koparmayan Gözcü, azim ve çabasıyla da çevresindekilere örnek oluyor.

Zilan Gözcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, omuriliğinde doğuştan rahatsızlık olduğunu, bu nedenle aksayarak yürüdüğünü söyledi.

Bu nedenle yürürken sürekli düştüğünü dile getiren Gözcü, “Sonra ameliyat oldum ama doktor hatasından dolayı iki yıl tekerlekli sandalyeye mahkum kaldım. Hayatla bağım kopmuştu. Fiziksel Engelliler Vakfına gelmeye başlayınca umudum arttı. İki sene hiç durmadan çalıştım.” dedi.

Gözcü, tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğu dönemde okula gidemediğini belirterek şöyle konuştu:

“Bunun özlemiyle yanıp tutuşuyordum. Buranın çok etkisi oldu. Şu an ip atlayabiliyorum, istediğim her şeyi yapabiliyorum. Şu an okulda rahatsızlık geçirdiğimi bilmiyorlar. Fark edilmiyor. Artık benim normal insanlardan farkım yok. Çok iyiyim. Önceden kendimi diğer insanlarla kıyaslardım. Artık bu kıyaslamayı yapmıyorum. Aramızda hiçbir fark yok.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Tıp okumak istiyorum”
Ömrünün yarısından çoğunun hastanelerde geçtiğini aktaran Gözcü, “Hastaneyle içli dışlı olduk. Doktorlarla birbirimizi çok iyi tanıyoruz. O yüzden tıp okumak istiyorum.” dedi.

Eğitmen Aylin Arslan da Zilan’ın çok azimli olduğunu vurgulayarak her dediklerini fazlasıyla yapmaya çalıştığını aktardı.

Zilan’ın egzersizlere başladıktan 2 ay sonra yürüyebileceğinin işaretini verdiğini anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Çok azimli bir kızdı. Gerçekten güzel çalıştı. Çalıştıkça arkası geldi. İp atladı, koştu, her işini kendi halletmeye başladı. Yürüyemediği için okula gitmiyordu. Hayatı bırakmıştı. Sonra burada ışık görünce okula da başladı. Arkadaş çevresi, sosyal hayatı olmaya başladı. Diğer çocuklara da örnek oluyor. Zilan artık bize yardıma da geliyor. Onu yardımcı eğitmen diye adlandırdık. Kendisini bırakan bir çocuğumuz vardı, onu Zilan’la tanıştırdık. Zilan ona pes etmesi gerektiğini anlattı. Çocuklarla konuşmasını istediğimizde koşarak geliyor.”

İlgili Konular:

Fev Mozaik Projemizde Yeni Dönem Eğitimleri Başladı

Vakfımızın Gaziantep’de daha önce iki dönem yürüttüğü mozaik eğitim projeleri, gösterdiği başarı ve gördüğü yoğun ilgi ile yeni dönemine başladı.

Geçmiş Dönemlerde İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile yürütülen projede elde edilen tecrübe ve bilgi birikimi ile yeni projede daha geniş kapsamda eğitimlerin verilmesi hedefleniyor.

Zeugma Müzesi’nde açılan eğitim atölyesinde verilecek eğitimlere, 14-25 yaş arasındaki gençler katılabiliyor. Eğitimler, her gün iki grup olmak üzere hafta içi 5 gün 09:30-12:00 ve  14:00-16:30 saatleri arasında iki grup olarak uygulanacak. Tüm kursiyerlere, iki yönlü taşıma hizmeti Şahinbey Belediyesi desteği ile sağlanacak.

Eğitim süresi boyunca atölye turistlerin ziyaretine açık olacak.  Dileyen ziyaretçiler mozaik sanatı ve uygulaması hakkında bilgi alabilecek.

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi İlk Sergisini Açtı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında yürütülen Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde eğitim alan gençlerin ürünlerinden oluşan sergi Primemall Alışveriş Merkezinde açıldı.

Serginin açılışına; Gaziantep İl Gençlik ve Spor Proje Birim Sorumlusu Mehmet TURGUT, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Nermin YETKİN, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Deniz KÖKEN, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Serdar TOLAY, Engelliler Daire Başkanı Yusuf ÇELEBİ, İl Gümrük ve Ticaret Müdürü Bilal YAZICI, Sağlık Dünyası Dergisi Sahibi Ali Rıza TORUN, Yaşam Evi Müdürü Mehmet BAL katılarak gençlerimizin başarılarını tebrik etti.

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği sergide, gençlerimizin yaptıkları birbirinden renkli eserler büyük beğeni topladı.

 

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı (GPDP) kapsamında yürütülen “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde gençlere mozaik sanatı eğitimi veriliyor.

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi İlk Misafirlerini Ağırladı

AB Bakan Yardımcısı Ali ŞAHİN, Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi Eğitim Merkezini ziyaret ederek gençlerle birlikte mozaik çalışması yaptı.

Kendisinin Zeugma Antik Kenti kalıntılarının olduğu Nizip’de doğup büyüdüğünü ifade eden Şahin, mozaik mirasının Gaziantep’e kattığı tarihi zenginliği ve büyük değeri vurguladı. Bakan Yardımcısı Şahin, bu değerin öğrencilerimizin eliyle tekrar hayat bulduğunu görmekten çok mutlu olduğunu dile getirerek, bu tarz projelerin gençlerin kendini ifade etme, kaynaşmalarını sağlama gibi yararlarının olması yanı sıra tarih bilinci oluşmasına da katkı sağlayacağını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı (GPDP) kapsamında yürütülen “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde gençlere mozaik eğitimi veriliyor.

FEV ve TED Gaziantep Koleji, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi sakinleri için etkinlik…

Fiziksel Engelliler Vakfı ve TED Gaziantep Koleji,  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Yaşam Evi sakinleri için etkinlik düzenledi.

1947 Yılında kurulan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi 53 kişiye hizmet veriyor. Gerçekleştirilen etkinlikte yapılan sohbetlerde çok duygusal anlar yaşandı.

Etkinlik öncesinde gönüllü kuaför tarafından bakımları yapılan ev sakinleri, etkinlik boyunca da eğlenerek vakit geçirdiler.

Bu anlamlı günün sonunda, herkes yüzünde gülümseme ile ayrıldı.

Vakfımız, İSTKA desteği ile Sağlık Turizmine Yönelik Nitelikli Transfer Hizmetleri Projesi’ni hayata geçiriyor

Vakfımız, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile Sağlık Turizmine Yönelik Nitelikli Transfer Hizmetleri Projesi’ni hayata geçiriyor.

İstanbul’da sağlık turizmi sektörüne hizmet vermesi hedefiyle geliştirilen proje ile engelli, ileri yaslı ve hastaların transfer hizmetleri özel donanımlı araçlarla profesyonel bir anlayışla gerçekleştirilecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı Sağlık Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek (SMK) Programı kapsamında sağlanan mali destek ile İstanbul’da yürütülecek projede, sağlık turizmi kapsamında şehre gelen misafirlerin, sağlık alanında aldığı hizmetlerin yanı sıra kentteki sosyal ve turistik merkezlere en rahat şeklide ulaşmasını sağlayacak altyapıyı oluşturacak çalışmalar yapılacak.

Online randevular projenin web sitesi http://www.fevtur.com üzerinden talep edilebilecek.

Bebekler Solmasın Projesi’ni Gaziantep Nizipten’ten Başlattık

Vakfımız, gönüllü gençlerinden Yaman Ege Ercan’ın ‘’Bebek doğumlarında meydana gelen erken doğum ve yeni doğan sarılığı vakalarının tedavisini amaçlayan sorun önleyici nitelikli projesini’’ ‘’Bebekler Solmasın’’ sloganı ile hayata geçirdi.

Tüm gebeliklerin % 8’inin erken doğum olarak gerçekleşmesi, ayrıca tüm doğumların %60’ında da yeni doğan sarılığının görülmesi ve doğru tedaviler uygulanmaz ise bu sorunların kalıcı hasar vererek engelliliğe ve hatta ölümlere yol açması gerçeğinden yola çıkılarak geliştirilen Projede ilk hedef bölge olarak iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan Suriyelilerin geçici olarak barındıkları Gaziantep ili ve çevresi seçildi.

Bu bölgede yapılan saha çalışması sonucu, kamplarda yılda ortalama 500 doğum gerçekleştiği ve çevredeki hastanelerin kapasiteleri üzerinde bir talebe hizmet verdiği görülerek, projeye uygun tıbbi cihazların tedarikine odaklanıldı. Bu aşırı yükün hafifletilmesine katkı yapmak üzere, vakıf kaynaklarından karşılanarak Nizip Devlet Hastanesi’ne bağışlanmak üzere 1 adet Yenidoğan Yoğun Bakım İnkübatörü (kuvöz) ve 2 adet fototerapi cihazı alınımına karar verildi.

Piyasa araştırmaları sonucu, Hindistan’da yerleşik Phoenix Medical Systems Firmasının, Stanford Üniversitesi ile ortaklaşa ürettiği ve kar amacı gütmediği için piyasa koşullarına göre çok daha ekonomik olarak tedarik edilebilen güncel teknolojiye dayalı ürünleri tercih edilerek, ithalatı gerçekleştirildi.
Projenin ilk adımı olarak, 19 Kasım 2015 Saat 11:00 de Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla 3 cihazın Nizip Devlet Hastanesine teslimi gerçekleştirildi.
Fiziksel Engelliler Vakfı, ‘’Bebekler Solmasın’’ Projesinin sürdürülebilirliğini bağışçıların katkıları ile sürdürmek üzere, bundan sonraki süreçte gerekli izinleri almak suretiyle projenin kamuoyuna tanıtılmasını ve kitle fonlama yöntemlerinin kullanılmasını hedefliyor.

FEV SBK Gaziantep Eğitim Merkezi Yeniden Harekete Geçti

Gaziantep FEV SBK Merkezi 2015 yılı eğitim programlarına başladı.  Geçen yıl muhteşem bir kapanış töreniyle proje dönemini tamamlayan merkezimiz, bu dönemde de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi’nin desteğiyle yeniden engelli çocukları harekete geçiyor.

2013-2014 döneminde 1 Yıl süreyle 175 engelli çocuğa SBK eğitimi verilerek hem çocukların hem ailelerin günlük yaşantılarını kolaylaştıracak beceriler kazandırılmış, bazı çocuklarda çok büyük ilerlemeler kaydedilerek önemli bir başarı kaydedilmişti.

2007’den beri İstanbul’da kazandığı deneyimleri Gaziantep’e aktaran vakfımız, bu yıl da bölgeyi tanımış olmanın getirdiği avantajlarla çok daha fazla engelli çocuğa ulaşarak potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

aylin

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, eğitimle algı, yetenek, özgüven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkanına kavuşuyorlar.

Fiziksel Engelliler Vakfı, İstanbul ve Gaziantep’teki SBK Eğitim Merkezleri ile engelli çocukların hayata daha etkin katılımlarının önünü açıyor.

İlgili Konular:

FEV, Doğa Koleji Öğrencilerini Başarılı Engelliler ile Buluşturdu …

SBK Gazientep Seçmeler…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, FEV Gaziantep Mozaik Projesi Ziyareti…

VS_mozaik26

VS_mozaik25

VS_mozaik24

VS_mozaik23

FEV GAZİANTEP MOZAİK

FEV Gaziantep Mozaik Projesi Diploma Töreni…

FEVSBK Gaziantep Açıldı…

Fiziksel Engelliler Vakfı, Gaziantep’te “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesini başlattı. Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan proje, “Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. Sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koordine edilen projeden 150 engelli çocuk yararlanacak.

Vakfın 2008 yılında AB STK Hibe Programı kapsamında ilk kez İstanbul’da başarıyla uyguladığı “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesi ile; 4–12 yaş arası engelli çocuklara fiziksel tıp ve rehabilitasyon programları dışında kalan egzersizleri yaptırarak fiziksel hareket kabiliyetlerinin artırılması hedefleniyor. Engelli çocukların, gelişimlerinde çok önemli bir yeri olan spor yapma fırsatından maddi imkânsızlık ve altyapı yetersizliği gibi sebeplerle mahrum kalmalarından doğan boşluğu gidermek gayesiyle geliştirilen SBK Projesi, engelli çocukların gelişim dönemlerinde özel programlarla eğitilmelerini ve spora özendirilmelerini sağlayacak.

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, doğru sportif branşlara yönlendirilerek algı, yetenek ve uygulama, zihinsel açıdan özgüven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkânına kavuşacaklar.

Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından SBK projesi için, Şehitkâmil Belediyesi Atatürk Kültür ve Spor Merkezi’nde 400 metrekarelik bir alanda, Sportif Beceri Koordinasyon Merkezi kuruldu. Alanında uzman 5 spor uygulama eğitmeninin sürekli olarak görev yapacağı projede, her çocuk haftalık 2-3 seans olmak üzere 3 aylık sürede toplam 24-40 seanslık eğitime tabi tutulacak. Projenin tamamlanması ile birlikte, 150 çocuğa yönelik, toplam 4800-7200 saatlik SBK eğitimi verilmesi hedefleniyor. Temel beceri eğitimini başarıyla tamamlayan engelli çocuklar yetenek seçimi testlerine tabi tutulacak ve çeşitli branşlara yönlendirilecek. Projenin ortakları arasında bulunan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu uzmanları aylık periyotlarda düzenli ziyaretler yaparak izleme ve yönlendirme desteği verecek, Şehitkamil Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi ise yerel destek sağlayacak.

15 Kasım 2013 tarihinden itibaren başlanan ve üçer aylık 3 dönem halinde düzenlenecek eğitimler, toplam 9 ay sürecek. Her dönem ön seçmeden geçen 50 engelli çocuğun kaydı gerçekleştirilecek. Engelli çocukların refakatçileri ile birlikte iki yönlü olarak ulaşımı Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından sağlanıyor. Hedeflenen engelli gruplarında çocuğu bulunan aileler, FEV SBK Eğitim Merkezi’nde başvuru formu doldurmak ve çocuklarının nüfus cüzdanı ve sağlık raporunu ibraz etmek suretiyle seçmelere katılmak için ön kayıt yaptırabilirler.

Fiziksel Çevrenin Engellilere Uyumlandırılması Projesi

Vakfımız, Türkiye ve İstanbul’da bir ilki başararak Fiziksel Çevrenin Engelli İhtiyaç ve Gereksinimleri Doğrultusunda Uyumlandırılması Amaçlı Taksim-Mecidiyeköy Arası Fiziksel Çevrenin Engellilere Uyumlandırılması Pilot Projesi’ni hayata geçirdi.

Sokak ve caddelerimizdeki mimari ve fiziksel erişim sorunları engellilerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının, topluma entegre olmalarının önünde yatan en büyük engel. Mimari açıdan tüm engelliler için önemli sorun teşkil eden ve hayatı engelliler için dahada güçleştiren erişim sorununa standartlar geliştirmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla Vakfımız, Türkiye ve İstanbul’da bir ilki başararak Fiziksel Çevrenin Engelli İhtiyaç ve Gereksinimleri Doğrultusunda Uyumlandırılması Amaçlı Mecidiyeköy-Taksim Arası Pilot Proje’sini hayata geçirdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan pilot proje ile Mecidiyeköy-Taksim arasında seçilen pilot alanda; belirlenen cadde, sokak, meydan ve kaldırımların engellilerin erişimine uygun hale getirilebilmesi için fiziki çevre araştırmaları yapıldı ve problem alanlarının tespit edildi. Problem alanlarında tüm engelli gruplarına ve kullanıcılara en uygun fiziksel çevre düzenlenmelerinin yapılması; herkes için eşit ve ulaşılabilir yaşam olanaklarının geliştirilmesine katkıda bulunması amaçlanıyor.

Proje kapsamında 11 stajyer öğrenci süpervisorlar rehberliğinde tanımlanan alanları adım adım görüntüleyerek problemleri tespit etti. Tespit edilen sorunlar çözümleriyle birlikte kitap haline getirilerek uygulama uygulama için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu.