FEV Gaziantep

İpekyolu Kalkınma Ajansı İle teknik Destek Sözleşmesi İmzalandı.

Fiziksel Engelliler Vakfı’nın  Gaziantep’te hayata geçireceği yeni projeye İpekyolu Kalkınma Ajansı Teknik Destek verecek. İKA’nın, gerçekleştireceği fizibilite araştırması sonucunda proje çalışmalarına başlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 2017 yılı  Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen projenin sözleşmesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ve Fiziksel Engelliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Said Köksal tarafından imzalandı.

SBK Projesine Tekerlekli sandalyeyle geldi, ip atlayarak gitti.

Fiziksel Engelliler Vakfının “Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi”ne katılan Zilan Gözcü, azim ve kararlılıkla uyguladığı iki yıllık egzersiz programının ardından yeniden ayağa kalktı.

Gaziantep’te geçirdiği omurilik ameliyatı sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan 14 yaşındaki Zilan, yeniden yürüyebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Hayatının iki yılını tekerlekli sandalyede geçirmesine rağmen hayatla bağını koparmayan Gözcü, azim ve çabasıyla da çevresindekilere örnek oluyor.

Zilan Gözcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, omuriliğinde doğuştan rahatsızlık olduğunu, bu nedenle aksayarak yürüdüğünü söyledi.

Bu nedenle yürürken sürekli düştüğünü dile getiren Gözcü, “Sonra ameliyat oldum ama doktor hatasından dolayı iki yıl tekerlekli sandalyeye mahkum kaldım. Hayatla bağım kopmuştu. Fiziksel Engelliler Vakfına gelmeye başlayınca umudum arttı. İki sene hiç durmadan çalıştım.” dedi.

Gözcü, tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğu dönemde okula gidemediğini belirterek şöyle konuştu:

“Bunun özlemiyle yanıp tutuşuyordum. Buranın çok etkisi oldu. Şu an ip atlayabiliyorum, istediğim her şeyi yapabiliyorum. Şu an okulda rahatsızlık geçirdiğimi bilmiyorlar. Fark edilmiyor. Artık benim normal insanlardan farkım yok. Çok iyiyim. Önceden kendimi diğer insanlarla kıyaslardım. Artık bu kıyaslamayı yapmıyorum. Aramızda hiçbir fark yok.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Tıp okumak istiyorum”
Ömrünün yarısından çoğunun hastanelerde geçtiğini aktaran Gözcü, “Hastaneyle içli dışlı olduk. Doktorlarla birbirimizi çok iyi tanıyoruz. O yüzden tıp okumak istiyorum.” dedi.

Eğitmen Aylin Arslan da Zilan’ın çok azimli olduğunu vurgulayarak her dediklerini fazlasıyla yapmaya çalıştığını aktardı.

Zilan’ın egzersizlere başladıktan 2 ay sonra yürüyebileceğinin işaretini verdiğini anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Çok azimli bir kızdı. Gerçekten güzel çalıştı. Çalıştıkça arkası geldi. İp atladı, koştu, her işini kendi halletmeye başladı. Yürüyemediği için okula gitmiyordu. Hayatı bırakmıştı. Sonra burada ışık görünce okula da başladı. Arkadaş çevresi, sosyal hayatı olmaya başladı. Diğer çocuklara da örnek oluyor. Zilan artık bize yardıma da geliyor. Onu yardımcı eğitmen diye adlandırdık. Kendisini bırakan bir çocuğumuz vardı, onu Zilan’la tanıştırdık. Zilan ona pes etmesi gerektiğini anlattı. Çocuklarla konuşmasını istediğimizde koşarak geliyor.”

İlgili Konular:

Fev Mozaik Projemizde Yeni Dönem Eğitimleri Başladı

Vakfımızın Gaziantep’de daha önce iki dönem yürüttüğü mozaik eğitim projeleri, gösterdiği başarı ve gördüğü yoğun ilgi ile yeni dönemine başladı.

Geçmiş Dönemlerde İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile yürütülen projede elde edilen tecrübe ve bilgi birikimi ile yeni projede daha geniş kapsamda eğitimlerin verilmesi hedefleniyor.

Zeugma Müzesi’nde açılan eğitim atölyesinde verilecek eğitimlere, 14-25 yaş arasındaki gençler katılabiliyor. Eğitimler, her gün iki grup olmak üzere hafta içi 5 gün 09:30-12:00 ve  14:00-16:30 saatleri arasında iki grup olarak uygulanacak. Tüm kursiyerlere, iki yönlü taşıma hizmeti Şahinbey Belediyesi desteği ile sağlanacak.

Eğitim süresi boyunca atölye turistlerin ziyaretine açık olacak.  Dileyen ziyaretçiler mozaik sanatı ve uygulaması hakkında bilgi alabilecek.

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi İlk Sergisini Açtı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında yürütülen Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde eğitim alan gençlerin ürünlerinden oluşan sergi Primemall Alışveriş Merkezinde açıldı.

Serginin açılışına; Gaziantep İl Gençlik ve Spor Proje Birim Sorumlusu Mehmet TURGUT, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Nermin YETKİN, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Deniz KÖKEN, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Serdar TOLAY, Engelliler Daire Başkanı Yusuf ÇELEBİ, İl Gümrük ve Ticaret Müdürü Bilal YAZICI, Sağlık Dünyası Dergisi Sahibi Ali Rıza TORUN, Yaşam Evi Müdürü Mehmet BAL katılarak gençlerimizin başarılarını tebrik etti.

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği sergide, gençlerimizin yaptıkları birbirinden renkli eserler büyük beğeni topladı.

 

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı (GPDP) kapsamında yürütülen “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde gençlere mozaik sanatı eğitimi veriliyor.

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi Başladı

Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi Başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı (GPDP) kapsamında yürütülen “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor Projesi’nde eğitimlere başlandı.

Zeugma Müzesi’nde açılan eğitim atölyesinde verilecek eğitimlere, 14-25 yaş arasındaki gençler katılabiliyor. Kayıt için, Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki eğitim atölyesine nüfus cüzdanı ve 2 fotoğraf ile şahsen başvurulması gerekiyor.

FEV ve TED Gaziantep Koleji, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi sakinleri için etkinlik…

Fiziksel Engelliler Vakfı ve TED Gaziantep Koleji,  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Yaşam Evi sakinleri için etkinlik düzenledi.

1947 Yılında kurulan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi 53 kişiye hizmet veriyor. Gerçekleştirilen etkinlikte yapılan sohbetlerde çok duygusal anlar yaşandı.

Etkinlik öncesinde gönüllü kuaför tarafından bakımları yapılan ev sakinleri, etkinlik boyunca da eğlenerek vakit geçirdiler.

Bu anlamlı günün sonunda, herkes yüzünde gülümseme ile ayrıldı.

Bebekler Solmasın Projesi’ni Gaziantep Nizipten’ten Başlattık

Vakfımız, gönüllü gençlerinden Yaman Ege Ercan’ın ‘’Bebek doğumlarında meydana gelen erken doğum ve yeni doğan sarılığı vakalarının tedavisini amaçlayan sorun önleyici nitelikli projesini’’ ‘’Bebekler Solmasın’’ sloganı ile hayata geçirdi.

Tüm gebeliklerin % 8’inin erken doğum olarak gerçekleşmesi, ayrıca tüm doğumların %60’ında da yeni doğan sarılığının görülmesi ve doğru tedaviler uygulanmaz ise bu sorunların kalıcı hasar vererek engelliliğe ve hatta ölümlere yol açması gerçeğinden yola çıkılarak geliştirilen Projede ilk hedef bölge olarak iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan Suriyelilerin geçici olarak barındıkları Gaziantep ili ve çevresi seçildi.

Bu bölgede yapılan saha çalışması sonucu, kamplarda yılda ortalama 500 doğum gerçekleştiği ve çevredeki hastanelerin kapasiteleri üzerinde bir talebe hizmet verdiği görülerek, projeye uygun tıbbi cihazların tedarikine odaklanıldı. Bu aşırı yükün hafifletilmesine katkı yapmak üzere, vakıf kaynaklarından karşılanarak Nizip Devlet Hastanesi’ne bağışlanmak üzere 1 adet Yenidoğan Yoğun Bakım İnkübatörü (kuvöz) ve 2 adet fototerapi cihazı alınımına karar verildi.

Piyasa araştırmaları sonucu, Hindistan’da yerleşik Phoenix Medical Systems Firmasının, Stanford Üniversitesi ile ortaklaşa ürettiği ve kar amacı gütmediği için piyasa koşullarına göre çok daha ekonomik olarak tedarik edilebilen güncel teknolojiye dayalı ürünleri tercih edilerek, ithalatı gerçekleştirildi.
Projenin ilk adımı olarak, 19 Kasım 2015 Saat 11:00 de Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla 3 cihazın Nizip Devlet Hastanesine teslimi gerçekleştirildi.
Fiziksel Engelliler Vakfı, ‘’Bebekler Solmasın’’ Projesinin sürdürülebilirliğini bağışçıların katkıları ile sürdürmek üzere, bundan sonraki süreçte gerekli izinleri almak suretiyle projenin kamuoyuna tanıtılmasını ve kitle fonlama yöntemlerinin kullanılmasını hedefliyor.

SBK Eğitim Merkezi Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan SBK Eğitim Merkezini ziyaret etti. Karayılan’a proje kapsamında verilen eğitimlerle ve çalışmalarla ile ilgili olarak bilgi verildi. SBK Eğitim Merkezinde eğitim gören engelli çocukların ailelerin de katıldığı ziyarette aileler, proje hakkındaki görüşlerini  ve çocuklarının göstermiş olduğu gelişimi anlattı.

Çocuklarla da sohbet eden Gaziantep İl Tarım Müdürü Karayılan, çalışmalardan dolayı duyduğu memnuniyeti iletti. FEV ailesi olarak nazik ziyaretinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

İlgili Konular:

FEV SBK Gaziantep Eğitim Merkezi Yeniden Harekete Geçti

Gaziantep FEV SBK Merkezi 2015 yılı eğitim programlarına başladı.  Geçen yıl muhteşem bir kapanış töreniyle proje dönemini tamamlayan merkezimiz, bu dönemde de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi’nin desteğiyle yeniden engelli çocukları harekete geçiyor.

2013-2014 döneminde 1 Yıl süreyle 175 engelli çocuğa SBK eğitimi verilerek hem çocukların hem ailelerin günlük yaşantılarını kolaylaştıracak beceriler kazandırılmış, bazı çocuklarda çok büyük ilerlemeler kaydedilerek önemli bir başarı kaydedilmişti.

2007’den beri İstanbul’da kazandığı deneyimleri Gaziantep’e aktaran vakfımız, bu yıl da bölgeyi tanımış olmanın getirdiği avantajlarla çok daha fazla engelli çocuğa ulaşarak potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

aylin

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, eğitimle algı, yetenek, özgüven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkanına kavuşuyorlar.

Fiziksel Engelliler Vakfı, İstanbul ve Gaziantep’teki SBK Eğitim Merkezleri ile engelli çocukların hayata daha etkin katılımlarının önünü açıyor.

İlgili Konular:

FEV Mozaik Projesinde Mezuniyet Sevinci…

Vakfımızın Gaziantep’te hayata geçirdiği ilk proje olan “Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesi başarıyla tamamlandı.

Gaziantep Temsilciliğimiz’in, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 2013 yılı “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’’ kapsamında gerçekleştirdiği ‘’Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesinde; 33 zihinsel engelli çocuğa mozaik eğitimi verildi.

Proje kapsamında eğitim verilen engelli çocuklara; var olan potansiyellerinin ortaya çıkarak mesleki beceri kazanma, bunun sonucunda zihinsel ve bedensel açıdan kendine yeterli bireyler haline gelerek toplumla daha iyi entegre olmaları imkanı sunuldu.

Ayrı gruplar halinde yarım gün olarak planlanan eğitimler 7 ay sürdü. Projenin sonunda düzenlene mezuniyet töreninde öğrencilerin sevinci görülmeye değerdi.

Proje boyunca kursiyerlerin emekleriyle ortaya çıkardıkları birbirinden renkli ürünler, projenin web  sayfasında www.fevmozaik.org sergileniyor.

Projenin göstermiş olduğu başarı ve çocuklara sağlamış olduğu pozitif katkı nedeniyle tekrarlanması hedefleniyor.

SBK Gazientep Seçmeler…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, FEV Gaziantep Mozaik Projesi Ziyareti…

VS_mozaik26

VS_mozaik25

VS_mozaik24

VS_mozaik23

FEV GAZİANTEP MOZAİK

FEV Gaziantep Mozaik Projesi Diploma Töreni…