Engelli İstihdamı

Özümüzle Üretiyoruz Projesi’nin 9. çalışma dönemi tamamlandı.

Özümüzle Üretiyoruz Projesi’nin 9. çalışma dönemi tamamlandı. 1 Ocak 2015 de başlayan 9. dönem 93 engelli adayın istihdam edilmesiyle 31 Aralık 2015’de sona erdi.

2005 yılından bugüne İŞKUR desteğiyle hayata geçirdiğimiz Özümüzle Üretiyoruz Projesi’nde engelli açığı bulunan özel sektör kuruluşlarında istihdam edilen aday sayısı 9. proje dönemi sonunda 3495’e ulaşmıştır.

Proje ile engelli bireylerin, başta engel olmak üzere, eğitim, iş tecrübeleri ve vasıflarına uygun iş ortamlarında istihdamı  gerçekleştirmektedir.
Proje ile engelli istihdam zorunluluğu bulunan iş yerlerine çalışma ortamlarına uygun, üretimlerine katkı sağlayacak engelli istihdam imkanı sunulmuştur.
Özümüzle Üretiyoruz Projesi gösterilen başarı, projenin devam etmesi için işveren ve engellilerden gelen talepler doğrultusunda tekrar İŞKUR’a sunulmuştur.

Projemiz kariyer fırsatları sunmaya devam ediyor…

Özümüzle Üretiyoruz Projesi, 2014 yılı çalışmalarında 153 engelli adayın istihdamını gerçekleştirdi. Fiziksel Engelliler Vakfı, adayların engel grupları,  vasıfları ve işverenin talepleri doğrultusunda eşleştirme yaparak, işveren ve engelli adaylar arasındaki bağlantıyı en etkin bir biçimde kurmakta; bunun sonucunda  uygun işe uygun adayın alınmasını sağlayarak  sürdürülebilir bir istihdam süreci fırsatı sunmaktadır.

8 yılın tecrübesiyle yürütülen çalışmalar kapsamında iş görüşmelerinin gerçekleşeceği gün adayın yanında oluyor ve görüşmenin yapılacağı mekana transfer hizmeti veriliyor. İşverenlerle buluşturulan engelli adayların, istihdam sürecinin her aşamasında yanlarında olan FEV,  istihdam edilen her adayın sevincini kendisiyle paylaşıyor.

İŞKUR desteğiyle ve AVEA’nın ana sponsorluğunda hayata geçen projemiz, 2005 yılından bugüne gerçekleştirdiği istihdamlarla engelli bireyin hayatına değer katmaya devam ediyor.

Özümüzle Üretiyoruz Projesi İş Görüşmeleri

Başarıya Tanık…

Özümüzle Üretiyoruz Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz her bir istihdam kendi içersinde bir başarı, bir azim hikayesi barındırıyor. Başarı öyküsünün kahramanı Muammer Tanık. Muammer,  doğuştan ortopedik bir engele sahip. Doğuştan engelli olmak, hayata engelli olarak adım atmak, zorluk gibi görünen bir durumla yaşamaya alışmak… Bu durum her birey için farklı yansımalarla ortaya çıkabilmekte.
Muammer engeliyle hayata merhaba diyenlerden. İki elini kullanmada ve yürümede zorluk yaşıyor. Dışardan bakan  için zor bir hayatı var Muammerin. Ama onunla bir süre konuşunca içindeki yaşama sevinci ve azmi sizi kendisine hayran bırakıyor. Pek çok kişi açısından üretime katılmama bahanesi olarak kullanabileceği bir engeli olmasına rağmen, Muammer hayatını kısıtlayan hiçbir durum olmadığını düşünüyor ve öyle hareket ediyor. Önyargılı bir yaklaşımla onu değerlendiren işverenlere rağmen azminden, beklentilerinden hiçbir şey kaybetmemiş.
Ortaokuldan sonra eğitimine ara vermek durumunda kalan Muammer, açık liseye devam ederek yarım kalan eğitimini tamamlıyor.  Muammer bilgisayar konusunda da kendini çok geliştirmiş, iki elinde var olan engeline rağmen oldukça hızlı klavye kullanıyor. Ancak  bütün bunlara rağmen görüntü itibariyle var olan engeli, önyargıları kırmada yetersiz kalabiliyor.
Projemiz kapsamında yaptığımız iş eşleştirmelerinde daha önce Muammer’in vasıflarına uygun iş görüşmeleri gerçekleştirmiştik. Muammer, o işi yapacak vasıflara sahip olsa da, işverenler engeli nedeniyle Muammer’in işini yapamayacağı düşüncesiyle olumsuz cevaplar vermişlerdi. Muammer tüm bu olumsuz cevaplar karşısında azminden hiçbir şey kaybetmedi. Bizler de ona olan güvenimizle, kendisinin vasıflarına uygun iş arayışımıza devam ettik. Bu görüşme maratonu sonunda yine Muammer’in vasıflarına uygun, verimli olarak çalışabileceği bir iş görüşmesi organize ettik.
Muammerin pozitif, insan kaynaklarının ön yargısız yaklaşımı sonunda istihdamın gerçekleşmesini sağladık. Elindeki engeline rağmen veri giriş elemanı olarak istihdam ettiğimiz Muammer, içindeki yaşam sevincini ve pozitif enerjisini artık iş yaşamında çevresine yaymaya devam ediyor.  Muammer’in işinde gösterdiği performans ve başarı ile müdürlerinin de büyük takdirini toplamış durumda.

Herşeye Kadir…

Özümüzle Üretiyoruz Projesinde yaptığımız her görüşme farklı bir hikayeyle karşılıyor bizi. Yine görüşmelerimizden birinde ortopedik rahatsızlığı olan, daha önce çalışmayı çok istemesine rağmen iş bulamadığını söyleyen, aranmaktan dolayı duyduğu mutlu defaatle dile getiren, 19 yaşında Kadir isminde bir engelli adayımızla tanıştık.  Kadir, önüne çıkan bu fırsatı kendisine sunulan bir armağan gibi karşılamıştı. Sürekli arıyor iş görüşmesine gideceği günü öğrenmek istiyordu. Her defasında verdiği bilgiler doğrultusunda bir iş çıktığı zaman kendisiyle tekrar irtibat kuracağımızı söylesek de, O’nun bu tatlı heyecanına ortak olmaktan da kendimizi alamıyorduk.

Sonunda Kadir’e uygun bir iş imkanı çıktığında iş görüşmesi planını yaparak, kendisini davet ettik. İş görüşmesi ümitvar bir şekilde geçti ve işveren 15 gün gibi bir süre içerisinde Kadir’in istihdamı için elinden geleni yapacağına dair söz verdi. Ancak gelişme umulduğu gibi olmadı ve Kadir’in istihdamı gerçekleşemedi.

Bundan sonraki zaman zarfında Kadir sürekli bizi arayarak iş istiyordu. Onun bu çalışma azmine karşılık verememenin üzüntüsünü yaşıyor, engel grubuna uygun bir iş araştırması için elimizden geleni yapıyorduk. Kadirle her konuşmamızda ona olumlu bir cevap veremesek de onun içindeki sönmeyen ümit ışığına destek olmaya çalışıyorduk. Sonunda daha önce engelli aday yönlendirdiğimiz bir işyeri acil eleman ihtiyacı için bizi aradı. İşyeri Kadir’e çok yakın ama işveren gözüyle bakıldığı zaman Kadir’in engel grubunun iş ile birebir örtüşmeme ihtimali vardı. Biz yine de Kadir’in bir şansını denemesini o azmiyle işvereni de ikna edeceğini düşünerek iş görüşmesini  gerçekleştirdik. Görüşme neticesinde Kadir, umduğumuz gibi işvereni ikna etmiş ve işe kabul edilmişti. İşbaşı yapması için geçen üç günlük süreçte ise sürekli Kadir’in sevinç telefonları ile karşı karşıya kaldık. Kabına sığmıyor en ufak bir evrakını hazırladığı zaman bize haber veriyordu. Sonunda, O ümidini yitirmemesinin, işveren de Kadir’e güvenmesinin karşılığını fazlasıyla almış oldu.

Ayşe’nin Duası…

Özümüzle Üretiyoruz Projesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarda sürekli işveren ile irtibat halindeyiz. Bazen öyle zamanlarımız oluyor ki çok acil eleman isteyen işverenlere o gün içinde engelli arkadaşlarımızı yönlendirmemiz gerekiyor.. Yine öyle bir taleple karşı karşıya kalmıştık; o gün içinde 5 engelli arkadaşımızı o işyerine yönlendirip büyük ihtimalle de istihdamlarını sağlayacaktık. İşverenden kriterler almış, engelli arkadaşları tespit etmiştik. Yalnız işverenin bizden ısrarla istediği bir bayan engelliye ulaşamamıştık. O esnada vakfımıza daha önce telefonla annesiyle irtibat kurduğumuz ama şehir dışında olduğu için detaylı bilgi alamadığımız bir bayan engellimiz geldi. Hemen kayıtlarımızı kontrol ettik, işverenin aradığı kriterlere birebir uyuyordu, ona işi anlattık ve vakit kaybetmeden işverenle görüştürdük. O gün sonunda aldığımız telefonla bize işe giriş müjdesini verdi. Yaşadığı sevinci kelimelere dökemediğini söyleyerek teşekkürlerini iletti.

O gün onu yeteri kadar dinleyememiş hemen işverenle buluşturmuştuk. Eğitim programında karşılaştığımızda hikayesini kendi ağzından dinleme şansına sahip olduk. Ayşe; memleketinden o gün İstanbul’a gelmiş, annesi onun yokluğunda kendisini aradığımızdan bahsetmiş, belki bir umut olur diye vakfımızı ziyaret etmeyi teklif etmiş. Yoldan geldiği için çok yorgun olduğu ve daha önce de çok işlere başvurup netice alamadığı için gelmek istememiş. Ama annesi çok ısrar edince kabul etmiş ve vakfa gelmiş. Ondan sonraki gelişmelerin bir mucize gibi gerçekleştiğini, artık hayata umutla baktığını, buna vesile olan bizlere karşı teşekkürden öte elinden bir şey gelmediği için de üzüldüğünü söyledi Ayşe. Üzüntüsünün yersiz olduğunu, gözündeki sevinç parıltısının ve sözlerinin bizler için fazlasıyla yeterli olduğunu kendisiyle paylaştık. 

En Sağlam Referans…

Özümüzle Üretiyoruz Projesi yürüttüğümüz çalışmalarda tespit ettiğimiz en önemli noktalardan bir tanesi de; işveren için engelli istihdamındaki en önemli referansın o iş yerinde daha önce çalışan engellilerin olmasıydı. Engelli işçinin bıraktığı iyi veya kötü izlenim diğer engelli adayların değerlendirilmesi noktasında çok önemli bir kriter olarak ortaya çıkıyordu. Bunun çok çarpıcı bir örneğini pek çok işyerinin kapısından dönen, bir elini ve bacağını kullanmakta fazlasıyla zorlanan bir engellimizin istihdamında yaşadık.

Engelli arkadaşımızı ilk götürdüğümüz firma da onun bu engelini bir “engel” olarak görmüş, arkadaşımızın içindeki çalışma isteğini fark edememişti. Bir kapıdan daha dönmenin üzüntüsünü yaşayan arkadaşımıza ümitsiz olmamasını mutlaka bu azminin bir karşılığı olacağını söyledik. Ve bir önceki hafta iş görüşmesi gerçekleştirmiş olduğumuz; engelli istihdamı konusunda bizde olumlu izlenim bırakan bir firmayla onu buluşturmaya karar verdik. Görüşmeler bizim umduğumuz onun ise hiç beklemediği bir şekilde gerçekleşti ve olumlu neticelendi. Bir gün sonra resmi prosedürleri halletmek için işverene gittiğimizde engelli arkadaşımızla karşılaştık, evraklarını teslim etmiş ve eksik kalmış bir tane evrağını tamamlamak için işyerinden çıkıyordu. O üzgün kişi gitmiş yerine içindeki sevinç fazlasıyla dışa yansıyan umut dolu bir kişi gelmişti.

İşverenin yanına gittiğimizde işveren de bize engelli arkadaşımızın evrakları teslim ederken çok mutlu olduğunu, kendilerine çok teşekkür ettiğini, bu durumun kendilerini ve ilgili bölümdeki görevlileri çok etkilediğini anlattı. Engellimizi bu kadar kolay istihdam etmelerinin nedenini; daha önce aynı engele sahip bir engelli işçi istihdam etmiş olduklarını ve o engellide fırsat verildiği taktirde kişinin engeli ne olursa olsun, çalışma azmine sahipse her şeyin üstesinden gelebileceğine şahit olduklarını söyleyerek açıkladı. Engelli arkadaşımıza referans olan yine bir engelli olmuştu.

En Hızlı İstihdam…

Engelli taşıması ve mülakatı gerçekleştirdiğimiz pek çok iş yeri daha sonra engelli açıklarını giderme noktasında bizlerle irtibata geçti. Böyle bir işverenimiz bizi arayarak kendisine acil olarak;  telefon trafiğini yönlendirebilecek bayan bir elemana ihtiyacı olduğunu belirterek bizden yardım istedi. İşyeri, bazı güzergahlara servisi olmasına rağmen Kemerburgaz’da olması nedeniyle engelli arkadaşlarımız tarafından ulaşımı zor gerekçesiyle kabul edilmiyordu. Gerekli araştırmayı engelli kayıtları üzerinde yaparken; daha önce ailesiyle irtibat kurduğumuz, pek çok kez arayıp not bırakmamıza rağmen ulaşamadığımız ve bu firmanın önceki açık pozisyonlarına uygun olduğunu tespit ettiğimiz, bir bayan engellimiz bizi aradı ve acil işe ihtiyacı olduğunu belirtti. Kemerburgaz da oturuyor ve evi iş yerine sadece 5 dakika mesafede bulunuyordu. Hemen işverenle irtibat kurup engelli arkadaşımızı işverene yönlendirdik. İşverenle saat 18:30 da görüşme yapıldı ve olumlu gerçekleşerek arkadaşımız ertesi sabah işbaşı yaptı. Bu da mesai saatleri dışında ve en hızlı gerçekleşen istihdamımız olarak projemize dahil oldu.

Engelli istihdamı gerçekleştiren firmalara sağlanan destekler var mıdır?

Engellilerin istihdamı konusunda işverenler için yasal zorunluluk yanında teşvikler de söz konusudur;
a) İşyeri; engelli çalıştırmakla yükümlü ise yükümlülük kapsamında çalıştırdığı engellilerin sigorta priminin işveren payının tamamı,
b) Yükümlülük kapsamının üstünde veya herhangi bir kanuni yükümlülüğü olmamasına karşın engelli çalıştırıyorsa işveren tarafından ödenen sigorta priminin %50 si hazine tarafından karşılanmaktadır.

Hangi işyerlerinin engelli çalıştırma zorunluluğu vardır?

4857 Sayılı iş kanunu; 50 ve üzeri işçi çalıştıran kamu işyerlerinde %4 ve özel sektör işyerlerinde %3 olarak engelli çalıştırma oranı belirlenmiştir.

İlgili Konular:

Unutulan Randevu…

Engelli arkadaşlarımızın projeye dahil olması bazen çok farklı yollardan gerçekleşti: İş görüşmesine taşıyacağımız bir engellimizin adresine gittiğimizde kendisini evde bulamadık. Engellimiz randevu saatini unutmuş ve evinden ayrılmıştı. Arkadaşımıza cep telefonundan ulaşıp, onu beklediğimiz haberini verdik. Telefonla irtibatımızdan hemen sonra engellimiz bizi daha fazla bekletmemek için taksi tutmuş. Yolda taksi şoförüne acele etmesi yönünde aralıksız ricada bulunmuş. Taksi şoförü bu telaşın nedenini öğrenmek isteyince, engellimiz projemizden bahsetmiş ve iş görüşmesine götürülmek için kendisini evinin önünde beklediğimizi anlatmış. Engellimiz taksiden inerek bizimle buluştuğunda, taksinin şoförü bize kendisinin de engelli bir kardeşe sahip olduğunu ve iş konusunda bizim kardeşine de yardımcı olup olamayacağımızı sordu. Ona kısaca projemizden bahsedip vakfımızın irtibat numaralarını verdik. Günün sonunda randevu saatini unutarak başka bir engelinin projeyle tanışmasına vesile olan engelli arkadaşımız, götürmüş olduğumuz iş görüşmesi neticesinde bir ilaç firmasında istihdam edildi. Taksi şoförünün kardeşi de verdiğimiz numaralardan bizimle irtibat kurarak projemize dahil oldu. Ve vasıfları uygun bulunarak ülkemizin sayın çağrı merkezlerinden biriyle görüştürülerek istihdamı gerçekleşti. İki engelli arkadaşımız da sık sık bizi arayarak işlerinden memnuniyetlerini dile getirmekteler.

Kamuda işçi olabilmek için girilen sınavlarda adayın puan hesaplaması nasıl yapılmaktadır?

Adayın başarı puanı; hem yazılı hem de sözlü sınav yapılması hâlinde, adayın KPSS puanının yüzde ellisi, yazılı sınav puanının yüzde otuzu, sözlü sınav puanının yüzde yirmisi; sadece yazılı ya da sadece sözlü sınav yapılması hâlinde adayın KPSS puanının yüzde yetmişi, yazılı veya sözlü sınav puanının yüzde otuzu alınarak hesaplanır.

İlgili Konular:

Kamuda işçi olmak için sınavlar nasıl yapılmaktadır?

Sınav; yazılı veya sözlü yöntemlerinden biri veya ikisi kullanılarak, meslekî bilgi ve becerilere ilişkin konulardan yapılır.

Sınav; katılanların engel grupları ve ulaşılabilirlikleri göz önüne alınarak uygun ortamlarda yapılır. Sınavın şekli ve soruları, meslekî bilgi ve görevle ilgili bilgi ve becerilerine ilişkin konularda işitme ve/veya dil ve konuşma, zihinsel engelliler için öğrenme ve algılama düzeyleri ile dil gelişimleri ve sözel iletişim güçlükleri esas alınmak suretiyle belirlenir.

İlgili Konular:

Kamu ve özel sektörde işçi olmak için ne yapılmalıdır?

Türkiye İş Kurumu’nun herhangi bir birimine şahsen başvurarak kayıt yaptırmak ve ilgili birimle sürekli iletişim halinde olmak gerekmektedir. Türkiye İş Kurumu’nun ilan ettiği açık işler ve kamu kurumlarına alınacak işçiler için yapılacak sınavlar İŞKUR Web ( www.iskur.gov.tr ) sitesinde ve İŞKUR İl Müdürlüklerinde duyurulmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak işe girebilmek için, merkezî sınava (KPSS) girmek gerekmektedir.

İlgili Konular:

Herhangi bir kurumda memur olarak çalışmakta olanlar açılan memurluk sınavına girebilirler mi?

Yönetmeliğin 16. Maddesine göre EKPSS ile atanmış kişiler 2 yıl geçmedikçe tekrar EKPSS puanıyla atanamamaktadırlar.

 

İlgili Konular:

EKPS sonuçları hangi sürede ve nasıl ilan edilir?

Sınav sonuçları, ÖSYM tarafından sınav bitim tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde adayların puanları ile birlikte ilan edilir ve sonuçlar ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden aday giriş şifresi ve TC. Kimlik nosuyla öğrenilir.

İlgili Konular:

EKPSS’de hangi alanlardan sorular çıkmaktadır?

Yapılan sınav, Genel Yetenek Testi ve Genel Kültür Testi olarak iki gruba ayrılır ve her iki kısımda;

I. Genel Yetenek Testi
a. Türkçe
b. Matematik

II. Genel Kültür Testi
a. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
b. Temel Yurttaşlık Bilgisi
c. Türk Kültür ve Medeniyetleri
d. Türkiye Coğrafyası
e. Türkiye ve Dünya ile ilgili Genel ve
Güncel Sosyoekonomik Konularında sorular yer almaktadır.

İlgili Konular:

Engelli memurların çalışma saatleriyle ilgili düzenleme ne şekildedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurlar istemedikleri sürece mesaiye bırakılamayacak ve talepleri halinde çalışma saatleri yani işe başlama işi bırakma ve öğle dinlenmesine ilişkin amirlerince düzenleme yapılabilecektir.

İstihdam ile ilgili yürütülen bir proje var mıdır?

Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından 2005 yılından bugüne hayata geçirilen Özümüzle Üretiyoruz Projesi, engelli bireylerin özel sektör kuruluşlarında istihdamını sağlamaktadır. Proje, istihdam projeleri içerisinde gerçekleştirdiği 3402 istihdam ile en büyük istihdam projesi olarak ön plana çıkmaktadır. Proje kapsamında ilk aşamada İŞKUR’a kayıtlı engelli bireyler, vakıf merkezinde  iş potansiyellerini tespit etmek için mülakata tabi tutulmaktadır. İşverenden gelen iş talepleri ve mülakatlarda elde edilen bilgiler doğrultusunda uygun işe uygun aday felsefesiyle adaylar işverenlerle buluşturulmaktadır. Sekiz  dönem boyunca yürütülen proje kapsamında işe kabulü sağlanan engelli birey sayısı 3402’ye ulaşmıştır.

Projeye dâhil olmak için 0212 343 77 77 numaralı telefonla iletişime geçilebilir.