AB Bakanlığı

“Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı Gaziantep’te Düzenlendi

Gaziantep’te Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla; sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerden yaklaşık 2000 temsilcinin hazır bulunduğu “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı düzenlendi.
Toplantıda, AB’ye üyelik sürecimizde Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkıda bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’a, AB’ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını buldu.

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin’in moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Gaziantep’te faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler projelerini ve gelecek ile ilgili hedeflerini paylaştı.

Vakfımız adına konuşmayı Gaziantep Projeleri Koordinatörü ve Yöneticisi Gül Ölçal gerçekleştirdi. Ölçal yaptığı konuşmada; vakfın kuruluşundan bugüne hayata geçirdiği projelerdeki vazgeçilmez 3 temel ilkesi olan; sahadaki sorunların doğru tespit edilerek öncelikli hale getirilmesi, sorunlara reel çözümler üreten özgün projeler geliştirilmesi ve projelerin sürdürülebilirliğinin mutlaka sağlanması konularının öneminin altını çizdi. Ölçal, 1995 yılında kurulan vakfın deneyimlerini ve hizmetlerini İstanbul dışına taşımak gayesiyle, 2012 yılı Aralık ayında Gaziantep Temsilciliğini açtığını ve yerel dinamikleri de işleterek projeler geliştirerek hayata geçirdiğini belirtti.

Gaziantep’te gerçekleştirilen ilk projenin, 2013 yılında İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ile başlatılan ‘’Zihinsel Engelliler İçin Mozaik Eğitimi Projesi’’ olduğu, bu projedeki deneyimle, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile ‘’Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor’’ projesini başlattıklarını belirten Ölçal, bu proje ile engelli ve engelsiz gençlerimizin birlikte farklı bir kaynaşma sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Vakfımızın Avrupa Birliği hibe destek programları kapsamında geliştirdiği projelerden bahseden Ölçal; 2008-2009 yıllarında Avrupa Birliği hibe desteği ile İstanbul’da Marmara Üniversitesiyle işbirliği yaparak başlattığımız 3-12 yaş arası engelli çocukları hedefleyen ‘’Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi’’ ile sağlanan başarının Gaziantep’e taşındığını 2013-2014 yıllarında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sağladığı Avrupa Birliği hibe desteği ile Gaziantep’te de başarıyla uygulandı ve 180 engeli çocuğumuza umut olduğunu belirtti.

Konuşmasının Sonunda vakfın hedeflerine vurgu yapan Ölçal, Gayemiz, kendi kaynaklarını yaratan, teknolojiyi kullanan, şeffaf ve topluma hesap verebilen, sürdürülebilir, örnek bir STK olmaktır. Daha çok proje üreterek, daha fazla kaynak yaratarak, başta yerel yönetimler olmak üzere her türlü işbirliğine açık olarak, hizmetlerimizi daha geniş satıhlara ulaştırmak arzusundayız” dedi.