Gaziantep’te İlk Projemizi Başlattık

Gaziantep Temsilciliğimiz, İpekyolu Kalkınma Ajansı ile birlikte ‘’Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesini başlattı. Proje kapsamında, “eğitilebilir” olarak nitelendirilen hafif düzeyde zihinsel engelli bireylere mozaik eğitimi veriliyor.

Yapılan araştırmalar zihinsel engelli bireylerin, görsel hafızalarının gelişmiş olduğunu göstermektedir. Özellikle IQ’leri 50 ile 70 arasında olanlar, on yaşın sonuna doğru okul becerileri kazanabilirler. Bu nedenle görsel hafızaya hitap eden mozaik eğitimi atölye çalışmasında hedef grubumuzu eğitilebilir zihinsel engellilerden seçmiş bulunuyoruz.

gaziantep-proje

2013 yılı ‘’Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’’ kapsamında gerçekleşecek olan projenin, yenilikçi yönüyle de benzer girişimler için cesaretlendirici bir model oluşturması bekleniyor. Toplam süresi 9 ay olan ve 16 Mayıs 2013 tarihinde başlayan projenin ilk ayında atölye kurularak kursiyer kayıtları yapıldı, 2.ayda ise eğitimlere başlandı.

Ayrı gruplar halinde yarım gün olarak planlanan eğitimler 7 ay sürecek, projenin son ayında ise kursiyerlerin emekleriyle ortaya çıkan ürünler atölyenin yanı sıra çeşitli mekanlarda sergilenecek ve yaygınlaştırmaya yönelik etkinlikler yapılacak.

Eğitime alınacak zihinsel engelli sayısı yirmi olarak planlanmakla birlikte, ihtiyaca bağlı olarak bu sayının artırılması hedeflenmektedir. Projenin gayesi, zihinsel engelli bireylere mesleki beceri kazandırmak suretiyle kabiliyetlerini en yararlı şekilde kullanabilmeleri için imkan sunmak, zihinsel ve bedensel açıdan kendine yeterli bireyler haline gelmesini desteklemek ve toplumla daha iyi entegre olmaları için fırsat yaratmaktır.

gaziantep-proje2

Proje kapsamında, danışman olarak destek alınacak olan bir mozaik sanatçısının yanı sıra 2 mozaik eğitmeninden oluşan deneyimli bir eğitim kadrosu oluşturuldu. Mozaik eğitmenlerimizin zihinsel engellilerle en doğru iletişimi kurabilmesi ve eğitimlerden sağlanacak verimin artırılması için, projenin tüm süreçlerinde bir özel eğitim öğretmeninin rehberliğinden yararlanılıyor.

Proje için Gaziantep’in en turistik bölgesi olan Kale civarında Zincirli Bedesten karşısında, gerekli her türlü altyapıya sahip 200 m²’lik Mozaik Eğitim Atölyesi kuruldu. Eğitimler süresince kursiyerlerin ulaşımı vakfımızca sağlanacak. Kursiyerlerimizce yapılan mozaik çalışmaları, atölyede oluşturulan özel bir bölümde sergilenecek ve aynı zamanda proje web sitesinden (www.fevmozaik.org) yayınlanacak.

Mozaik nedir?

“Antik dönem” sanatları içerisinde müstesna bir yeri olan mozaik sanatı, taşların renkleriyle resim yapma işidir. Bugün adı Gaziantep ile anılan mozaikleri ile ünlü ZEUGMA kenti, M.S. 100-300 yılları arasında Nizip İlçesi’nin kuzeyinde, Fırat nehrinin batı kıyısında ve Tarihi İpek Yolu üzerinde zengin Romalı tüccarlar tarafından yamaçtaki bir alana kurulmuş olan bir yerleşim birimidir. Evlerin zemin ve duvarlarını mozaikle kaplatmanın adeta bir zenginlik sembolü olduğu o dönemden kalan eşsiz mozaik örnekleri, günümüzde Gaziantep Zeugma Müzesi’nde sergilenmektedir.

Mozaik Eğitim Atölyesi

Uzunçarşı Caddesi No.53 Şahinbey—Gaziantep

Tel: 0 (342) 221 1019

www.fevmozaik.org info@fevmozaik.org

İpekyolu Kalkınma Ajansı Mali/Teknik Destek Programları kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk yararlanıcı Fiziksel Engelliler Vakfı’na aittir.