SBK Kapanış

FEVSBK Projesinde Müthiş Final…

Vakfımızın, 15 Ağustos 2013 tarihinde Gaziantep’te başlattığı “Engelli Çocuklara Yönelik Sportif Beceri ve Koordinasyon (SBK) Eğitimi” projesi başarıyla tamamlandı. Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında desteklenen ve 175 engelli çocuğa hizmet verilen projenin kapanış toplantısı, 14 Ağustos 2014 tarihinde Şehitkamil Belediyesi Atatürk Kültür ve Spor Merkezi’nde yapıldı.

Projede, her çocuk haftada 2-3 seans olmak üzere 3 aylık sürede toplam 24-40 seanslık eğitime tabi tutuldu. 15 Ağustos 2013’te altyapı hazırlıklarına başlanan ve 15 Kasım 2013 tarihinden itibaren üçer aylık 3 dönem halinde sürdürülen SBK Eğitimlerinden 9 aylık süre içerisinde 175 engelli çocuk yararlandı. Çocukların taşıma hizmetleri de Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından sağlandı.

Proje kapsamında fiziksel ve psikolojik haritaları çıkarılan çocuklar, algı, yetenek ve uygulama, zihinsel açıdan öz güven ve karar verebilme becerilerini geliştirme imkânına kavuştular. Eğitimler sonucu, çocuklarda yaşanan gelişme ve değişimin hem aileleri hem de bizzat eğitime katılan çocukları şaşırtacak kadar çarpıcı olması, projenin devam ettirilmesi yönünde büyük bir talep oluşmasını sağladı.

Kapanış etkinliğinde, Fiziksel Engelliler Vakfı ile birlikte projede rol oynayan kurum ve kuruluşların yöneticileri görüşlerini paylaştılar. Velilerimizden Sayın Emel Cengiz, kızındaki olumlu gelişmeleri paylaştığı konuşmasıyla salondaki misafirleri göz yaşlarına boğdu.

Kapanış toplantısında projeden yararlanan çocukların katıldığı yarışmalar düzenlenerek,  eğitim sonunda göstermiş olduğu gelişmeler sergilendi. Yarışma sonunda tüm çocuklara başarılarından dolayı sertifika ve madalyaları verildi.  Program, projeye katkı sağlayan kişi ve kurumlara plaketlerinin verilmesi ile son buldu.

Projenin, kısa bir ara verildikten sonra, yerel yönetimlerin desteği ve Fiziksel Engelliler Vakfı’nın katkısı ile elde edilen tecrübeler doğrultusunda sürdürülmesi hedefleniyor.