FEV’in Öyküsü

Siz hiç, beyaz bastonla yürümeyi, bir sessiz çığlıkla sesinizi duyurmayı, ya da bir tekerlekli sandalye ile kaldırımları aşmayı denediniz mi?

Kimileri için düşüncesi bile ürperti veren bu varsayımlar, nüfusumuzun yüzde 12’sini oluşturan yaklaşık 9 milyon insanımızın yaşamak zorunda olduğu kaçınılmaz gerçekler. Diğer bir deyişle aileleriyle birlikte 25 milyonu aşkın bir kitle ilgisizlik, eğitimsizlik, sokağa çıkamama, işsizlik, sağlık ve geçim sorunları gibi baş edilmesi güç olan bu problemleri aşarak hayata katılmaya çalışıyor.

Fiziksel Engelliler Vakfı, yaşanan bu sorunlara çözüm üreterek, engelli bireylerin hayatına pozitif katkı sağlayacak, sürdürülebilir projeler hayata geçirmek ve çözümün bir parçası olmak amacıyla 1995 yılında kuruldu. Pek çok farklı alana yayılan projelerimizde, engelli bireyin hayatın içerisinde aktif olarak yer almasını önceliğimiz olarak belirledik.

Fiziksel Engelliler Vakfı, sivil toplum dinamiklerinden yararlanarak, etik değerlere sahip, düşünen, proje geliştiren, bilgi teknolojilerini kullanan, güvenilir ve istikrarlı bir altyapının oluşumu için büyük çaba harcadı. Bu doğrultuda vakfımızın sessiz sedasız altına imza atarak başlattığı hiçbir proje yarım kalmadı; kurumsallaşarak ve gelişerek devam etti. Hem doğru projeler seçildi, hem de seçilen projeler en doğru şekilde hayata geçirildi.

Bütün bu çalışmalar tek bir ortak amaçla “Engelli bireyler için gerçekçi, kalıcı, somut çözümler üretmek” için yapıldı.

Fiziksel Engelliler Vakfı, 1995 yılından bugüne gelen birikimi, sorunlara gerçekçi yaklaşımı ve “Başarılı Olmayı Bir Mecburiyet” sayan bakış açısıyla yeni projelere imza atmak için inançla ve güvenle yoluna devam ediyor…