FEV ve Doğa Koleji Başarılı Engelliler ve Öğrencileri Buluşturdu…

Fiziksel Engelliler Vakfı ve Doğa Koleji işbirliği ile düzenlenen seminerde Avukat Cemal Donat, Sosyolog Serdar Kulak ve Kimya Mühendisi Tevfik Yüksek, Ataşehir Doğa Koleji öğrencileri ile bi raraya gelerek, engellilere yönelik toplumsal ön yargıları ve bu ön yargılarla mücadele ederek kariyerlerinde nasıl ilerlediklerini anlattı. Doğa Koleji öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği seminerde katılımcılar öğrencilik dönemlerinden itibaren kariyerlerinde ilerlerken yaşadıklarını öğrencilerle paylaştı.

fev-doga-1

Seminerin ilk konuşmacısı olan Fiziksel Engelliler Vakfı Hukuk Müşaviri Avukat Cemal Donat, öğrenim hayatı boyunca kayıt olmak istediği okullarda karşılaştığı direnç nedeniyle dokuz yaşındayken eğitim hayatına başlayabildiğini buna rağmen yılmadığını ve hukuk eğitimi alarak avukat olduğunu söyledi. Bu süreçte bazı öğretmenlerinin ve arkadaşlarının büyük desteğini gördüğünü ve bütün okullarını dereceyle bitirdiğini anlatan Cemal Donat, arkadaşlarının cesaret verici tavırları karşısında akraba ve aile çevresinden “Avukat olsan da sana kim iş verir?”  gibi cesaret kırıcı yaklaşımlar gördüğünü ifade etti.

Bugün ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşın bulunduğuna dikkat çeken Donat, engelliler konusunda insanların yaklaşımlarının önemli olduğunu vurguladı. Ülkemizde insanların değerleri bakımından engelliliğe vicdani yaklaştığını söyleyen Donat, bunun kötü niyetli değil ama yanlış bir davranış olduğunu söyledi. Engelli insanların da engeli olmayanlar gibi her işi yapabileceğini anlatan Donat, bugün mesleğinde iyi bir noktada olduğunu ve durumunun mesleğini yapmak konusunda bir engel teşkil etmediğini belirtti.

fev-doga-2

Avukat Cemal Donat’ın ardından söz alan Sosyolog Serdar Kulak, sorunların yalnızca engelliler için değil herkes için geçerli olduğunu ancak eğer kişinin hedefleri varsa ve bu hedefler doğrultusunda azimle yürüyorsa önünde hiçbir engel kalmadığını söyledi. Kendisinin de ilkokul yıllarından itibaren hedefleri doğrultusunda çalıştığını anlatan Serdar Kulak bu noktada kişinin kendine yönelik beklentilerinin kilit rol oynadığının altını çizdi.

Dünyanın kurgulanırken engelli insanlar hesaba katılmadan kurgulandığını ifade eden Serdar Kulak, yaşamın tüm alanlarında toplumun her kesiminin ihtiyaçlarını göz önüne alınarak yapılan tasarımların ve çözüm odaklı düşünmenin pek çok sorunu çözebileceğini söyledi. Bir engellinin başarılı olabilmesinin olağanüstü değil olağan bir olay olarak kabul edilmesinin önemine değinen Serdar Kulak, bunun da ancak ‘evrensel tasarım’ ilkesini hayata geçirerek başarılabileceğini söyledi.


Son konuşmacı olarak söz alan kimya mühendisi Tevfik Yüksek, İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümü’nü bitirdiğini ve İstanbul Üniversitesi Fiziksel Kimya Bölümü’nde yüksek lisans yaptığını anlattı. Yüksek lisans yapma nedenlerinden birisinin de ona “Yapamazsın” demeleri olduğundan bahseden Yüksek, engelli bir insan olarak yapabildiklerini örnek göstererek engeli olmayan, pek çok olanağa erişimi olan öğrencilerin hayatta hiçbir zorluğa aldırmadan başarılı olabileceğini söyledi. Tevfik Yüksek sözlerine şöyle devam etti; “Bizler kendi engellerimizle uğraşıyoruz daha sonra insanların önümüze koyduğu engellerle uğraşıyoruz tüm bunlardan sonra derslerimize konsantre olabiliyoruz. Bir şeyi istedikten sonra yaparsınız. Çoğunluk sizin başaramayacağınızı söyleyebilir ancak buna kulak asmadan devam etmelisiniz.” diyerek sözlerini tamamladı.


Program sonunda Ataşehir Doğa Koleji Müdürü böyle verimli ve öğrencileri bilinçlendirici  bir organizasyonu düzenledikleri için Fiziksel Engelliler Vakfı’na teşekkür ederek, Vakfımız sosyal ve idari İşler Müdürü Hakan Ünlü’ye plaket takdim etti.