Birlikte Yürümek İçin Çok Nedenimiz Var…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs 2012 Cumartesi günü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri’nde yapılan ve gün boyu süren “Birlikte Yürümek İçin Çok Nedenimiz Var” başlıklı çalıştaya katıldık.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımlarıyla gerçekleşen çalıştay’da; sivil anayasa, eğitim, sağlık, ulaşılabilirlik, bakım, istihdam, sosyal hayata katılım, destek teknolojileri ve spor başlıkları altında oluşturulan guruplarda özürlülük alanında yaşanan sorunlar dile getirilerek çözüm önerileri geliştirdi. Çalıştay sonunda tüm çalışma gruplarının görüşleri okunarak, ortak bir sonuç raporunda birleştirildi.

 

Çalıştayda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakanlığının engellilik konusunda sivil toplumun görüş ve önerilerine büyük önem verdiğini vurguladı. Sivil toplum örgütlerinin herkese örnek olacak çalışmalar yaptığını söyleyen Şahin, “Damdan düşenlerin baktığı yerden çözüm bulmak bizim boynumuzun borcudur. Anayasa bizim için en önemli gündem maddesi. Burada biz yalnızca engelliler tarafından bakıldığı zaman yalnızca bir maddenin değişmesini istemiyoruz. Bütün maddelerin engelli bakışıyla hazırlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Çalıştay sonucunda ele alınan konuların, Bakanlığın özürlü politikasının belirlenmesinde önlerine ışık tutacağını ifade eden Bakan Şahin, toplantıya katılan tüm sivil toplum temsilcilerine teşekkür etti.